fb
IT Systems 7-8/2021 Trendy ICT Veřejný sektor a zdravotnictví 5. 10. 2021 8:20

Digitalizace mění i zdravotnictví

Mobilní aplikace se stávají součástí moderní medicíny

VitadioProbíhající digitalizace ve zdravotnictví dává vzniknout řadě aplikací, které usnadňují lékařskou péči a pomáhají tak zachraňovat životy. Český startup Vitadio, který pomáhá pacientům s diabetem druhého typu, i aplikace Foedus pro rychlou mezinárodní výměnu orgánů k transplantaci, již mají na kontě stovky pacientů, kterým zlepšily kvalitu života. Digitální léčba nabírá v Evropě na významu, jako první ji v loňském roce zařadilo do běžné praxe Německo, kde už lékaři mohou předepisovat pořízení mobilní aplikace jako součást léčby.

„Efektivní zvládnutí chronických onemocnění, jako je například diabetes, stojí na každodenním zapojení pacienta do léčby. Většina diabetiků ale vidí svého lékaře v průměru třikrát až pětkrát ročně a ve zbývajícím čase jsou odkázáni na sebe. Většina pacientů tak cítí, že nedostávají dostatečnou podporu ve zvládání takto komplexního onemocnění, a často tápou,“ vysvětluje Jan Šomvársky, spoluzakladatel technologicko-medicínského startupu Vitadio. Ve spolupráci s vývojářským studiem Applifting a svými kolegy Lenkou Röhryovou, Bolkem Kristiánem a Ondřejem Kulatkou proto vytvořil aplikaci, která průběžně podporuje pacienty v efektivním zvládání diabetu mezi návštěvami u lékaře.

Aplikace kromě monitoringu propojuje pacienta s jeho lékařem i nutričním terapeutem, díky čemuž jsou v kontaktu na dálku. V případě nenadálých změn zdravotního stavu umožňuje terapeutovi zasáhnout. „Může například uživatele kontaktovat přímo skrze aplikaci a zjistit příčinu nenadálého výkyvu jeho hodnot. Aplikace pak na základě dat o pacientovi a vzorců jeho chování dokáže navrhnout individuální režim a pomáhat budovat zdravé návyky,“ dodává Šomvársky. Diabetes typu 2, neboli cukrovka, totiž na rozdíl od prvního typu není nemoc vrozená, nýbrž získaná špatnou životosprávou. Podle Světové zdravotnické organizace trápí jen v Evropě přes 60 milionů lidí.

Zatímco digitální léčba ještě není v Česku uzákoněna, na Slovensku již aplikaci Vitadio proplácí například největší soukromá zdravotní pojišťovna Dôvera. Němečtí lékaři mohou aplikace jako formu léčby předepisovat již od loňského roku. Stejně jako u jiných zdravotnických prostředků však musí splňovat přísná kritéria certifikace jako zdravotnický prostředek, ochranu osobních údajů a bezpečnost dat či prokázání klinických benefitů. Vitadio je nyní v procesu vstupu mezi první aplikace nabízené německými lékaři na předpis.

„Na dokončení německé studie ještě čekáme. V Česku ale dlouhodobě spolupracujeme na klinickém výzkumu s Olomouckou fakultní nemocnicí, kde dosahujeme výsledků srovnatelných s intenzivní osobní péčí zdravotníků. Do Vitadio se zapojilo přes tisíc pacientů a okolo stovky lékařů. V průměru se nám u pacientů podařilo již za 3 měsíce snížit glykovaný hemoglobin o 5 bodů, což odpovídá efektu řady běžně používaných léčiv,“ vysvětluje Jan Šomvársky.

Applifting má s aplikacemi ve zdravotnictví zkušenost také díky platformě Foedus, kterou vyvinul už před lety. Tato aplikace slouží pro rychlou a efektivní mezinárodní výměnu orgánů k transplantaci mezi jednotlivými evropskými nemocnicemi. „Při transplantaci orgánů jde prakticky o každou vteřinu, protože jejich životnost mimo tělo je pouze pár hodin. Původní systém fungoval na zdlouhavém principu papírové databáze, SMS zpráv a telefonních hovorů. Nám se jej podařilo plně digitalizovat a převést do aplikace, čímž jsme tento proces zkrátili na minuty,“ vysvětluje Vratislav Kalenda, spoluzakladatel Appliftingu. Aplikaci Foedus, která měsíčně zprostředkuje kolem patnácti orgánů, využívá 33 evropských států. Od svého vzniku na konci roku 2017 již pomohla zachránit přes 200 lidských životů.

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 5 IT Systems 4 IT Systems 3 IT Systems 1-2
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1