fb
IT Systems 6/2020 Plánování a řízení výroby Projektové řízení 29. 7. 2020 8:36

Jak projektově zvládnout automatizaci?

Klíčem je interní tým a inovativní projektové nástroje

AimtecBenefity automatizace jsou jasné – šetření nákladů, minimalizace lidské chyby, urychlení procesů a zvýšení jejich efektivity. Kolik času ale vašemu týmu zabere se k tomuto svatému grálu dostat? Jak klíčové lidi připravit na to, co je čeká, a dát jim prostředky pro umožnění hladkého průběhu projektu? Úspěch není jen o dodavateli a technologiích, i když hrají důležitou roli. Často opomíjený, ale zásadní pilíř se skrývá jinde. V času vašich lidí.

Automatizace se z projektového hlediska dotýká především pracovníků na pozicích středního managmentu, jako jsou IT manažeři a vedoucí logistiky, kvality a výroby, ale i lidí v provozu. Právě tito lidé potřebují mít vyčleněnou kapacitu, aby se mohli projektu věnovat a vy jste tak využili potenciál nového fungování interní logistiky naplno.

Automatizace může často pohořet na chybách u zadavatele

Pro úspěch automatizačního projektu je samozřejmě třeba mít špičkové partnery a dodavatele, abyste minimalizovali rizika. Je ale nutné být připraven i interně, jinak se automatizace může proměnit v nutné zlo nebo se projekt vůbec nezdaří. Podle našich zkušeností jsou nejčastější tato rizika:

  1. Neexistuje přesné zadání dodavateli.
  2. V cílovém konceptu není dořešena řada stavů, velmi často je popsána pouze „šťastná cesta“, chybí identifikace chybných stavů a jejich opravných procesů.
  3. Není dost času na prototypování, testování, unit testy, tj. v rámci přípravy není systém správně odladěn.
  4. Po uvedení do produktivního provozu není čas na ladění procesů a optimalizaci provozu systému.
  5. Klíčoví uživatelé systému odcházejí a spolu s nimi i jejich know-how o projektu a zadání.

Právě těmto scénářům se chcete vyhnout. Jakmile si je uvědomíte, jste schopni se na ně připravit a vybrat jak vhodného dodavatele, tak i způsob spolupráce a průběžné konzultace. I tak ale na talíři zůstává otázka: Co všechno do projektu zahrnout, aby ho náš tým byl schopný zvládnout?

Připravte tým na objem projektu a buďte o krok dál

Vezměme si typický příklad projektu plně automatického skladu s automatickými jeřáby, manipulačními roboty a dopravníky. Dodávka kompletního řešení, včetně softwarové integrace, může znamenat 300 člověkodní na straně dodavatele. Aby byl projekt úspěšný a vyhnuli jste se výše uvedeným nejčastějším „chybám“, stejný čas byste měli projektu věnovat i na vaší straně. Přestože celkové číslo může působit děsivě, v reálném přepočtu se dostáváme do velmi rozumných mezí.

Při dodávce 300 dní a 6členném interním týmu zabere projekt každému 4 dny měsíčně.

Právě celofiremní dopad a komplexnost projektu může vyvolat rozpaky, je to ale zároveň jeho největší přidaná hodnota, kterou oceníte okamžitě po úspěšné implementaci. Ano, má to háček. Nesmíte podcenit přípravu. Automatizace totiž není jen o překreslení procesů ve skladu, měli byste k ní přistupovat strategicky.

Nezapomeňte také na specifikaci dalších oblastí:

  • změny procesů v logistice a výrobě,
  • změny a rozšíření podpory v oblasti informačních systémů,
  • změny fyzického uspořádání pracovišť, případně rozsáhlých stavebních prací.

Možná namítnete, že časová náročnost realizace takového projektu se téměř násobí. Nemusí to být pravda, pokud zvolíte správné nástroje a přístup. Řešením je najít takového partnera, který vám poskytne nejen důležité zkušenosti a know-how, ale také konfigurovatelný systém, který šetří čas na vývoj nových funkcionalit a procesů nebo například automatické generování dokumentace. Stále ale platí, že na projekt musí být připraveny obě strany, dodavatel i vy.

Vít Glasl Vít Glasl
Autor článku působí už více než 13 let ve společnosti Aimtec, kde se od začátku zaměřuje na projekty automatizace výroby a logistiky. Za svou kariéru nasbíral zkušenosti s lokálními společnostmi i globálními hráči, nebojí se menších projektů ani plně automatizovaných skladů.

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 12 IT Systems 11 IT Systems 10 IT Systems 9
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1