fb
IT Systems 5/2024 6. 6. 2024 17:42

Epson EcoTank

Tiskárny s nízkými náklady pro udržitelnou budoucnost

Inkoustové tiskárny Epson EcoTank představují převratnou inovaci v oblasti domácího i kancelářského tisku. Díky své unikátní technologii a řadě výhod se staly oblíbenou volbou pro uživatele, kteří hledají komfortní, ekologické a ekonomické řešení pro tisk. V tomto článku se podíváme na princip fungování těchto tiskáren a důvody, proč by mohly být ideální volbou právě pro vás.

Princip fungování Epson EcoTank

Základní princip inkoustových tiskáren Epson EcoTank spočívá v použití vestavěných nádrží na inkoust namísto tradičních inkoustových kazet. Nádrže jsou mnohem větší než inkoustové kazety, což umožňuje uživatelům tisknout výrazně více stránek na jedno doplnění inkoustu, a především se tím náklady na inkoust radikálně snižují. Při koupi tiskárny navíc v balení najdete dostatek inkoustu na tisk několika tisíců stránek (podle modelu tiskárny).

Náplň inkoustu v jednotlivých nádržkách (pro každou základní barvu zvlášť) se doplňuje pomocí lahviček, které jsou navrženy tak, aby bylo plnění snadné a čisté. Funguje to, máme to vyzkoušeno v praxi, tiskárny Epson EcoTank používáme u nás v redakcích už několik let.

Koncept EcoTank nahradil starší filozofii prodeje dotovaných tiskáren, na kterých výrobce vydělal až následným prodejem velmi drahého spotřebního materiálu, což uživatele motivovalo k využití alternativních inkoustů. Často tak docházelo i ke kompromisům v kvalitě a problémům, které výrazně snižovaly uživatelský komfort.

Tiskárny EcoTank mají sice vyšší pořizovací cenu, ovšem rovnou při nákupu dostane zákazník velkou zásobu inkoustu přímo v balení a jeho případné dokoupení je výrazně levnější než v případě in­kou­sto­vých kazet. Velmi nízké provozní náklady tak nenutí uživatele omezovat tisk a hledat alternativy k originálnímu inkoustu. Filozofie tiskáren EcoTank je zaměřena na nízké celkové náklady (TCO) a jejich výhody vyniknou zejména při středním a vyšším objemu tisku.

Technologie Epson Micro Piezo

Klíčovou technologií, která umožňuje vysokou kvalitu tisku Epson EcoTank, je technologie Micro Piezo. Na rozdíl od tepelných tiskových hlav, které používají teplo k vytlačení kapek inkoustu, funguje Micro Piezo technologie za studena a využívá piezoelektrické elementy, které mechanicky vytlačují inkoust z tiskové hlavy. Tento proces je přesnější a umožňuje lepší kontrolu nad velikostí a umístěním kapek inkoustu, což vede k vysoké kvalitě tisku s ostrými detaily.

Výhody Epson EcoTank

Ekonomická úspora

Jednou z největších výhod Epson EcoTank je výrazná úspora nákladů na tisk. Tiskárny EcoTank díky velkokapacitním nádržím na inkoust a nízkým nákladům na doplňování inkoustu výrazně snižují provozní náklady. Studie ukazují, že uživatelé mohou ušetřit až 90 % na nákladech na inkoust ve srovnání s tradičními inkoustovými kazetami. Ekonomickou výhodnost podtrhuje tříletá záruka na vybrané modely po registraci.

Ekologický přínos

EcoTank tiskárny jsou šetrnější k životnímu prostředí. Zejména ve srovnání s laserovými tiskárnami mají nízkou spotřebu energie. Menší spotřeba plastových kazet znamená méně plastového odpadu. Díky efektivnějšímu využití inkoustu a menší potřebě výměny náplní se také snižuje uhlíková stopa spojená s výrobou, balením a dopravou inkoustových kazet.

Komfort a snadnost použití

Uživatelé ocení také komfort a jednoduchost použití EcoTank tiskáren. Velkokapacitní nádrže umožňují tisknout po dlouhou dobu bez nutnosti častého doplňování inkoustu. Když už je potřeba inkoust doplnit, lahvičky jsou navrženy tak, aby minimalizovaly riziko rozlití a zbytečných potíží. Sledování hladiny inkoustu je také snadné díky průhledným nádržkám.

Zařízení EcoTank Business pro firmy jsou vybavena dotykovým LCD displejem, systémem cloudové vzdálené správy Epson Remote Ser­vices a řízením tisku Epson Print Admin. Samozřejmě je podporován také software pro síťovou správu zařízení Epson Device Admin.

Vysoká kvalita tisku

Díky zmíněné technologii Micro Piezo dosahují tiskárny Epson EcoTank vysoké kvality tisku. Tato technologie umožňuje tisknout ostré texty i detailní grafiku. Tiskárny EcoTank Business navíc používají inkousty na bázi pigmentu, které se vyznačují širokým barevným prostorem a světlostálostí pro archivní použití, odolností vůči vodě a většině zvýrazňovačů. EcoTank tiskárny jsou tak schopné produkovat kvalitní i odolné výtisky.

Dodejme, že piezoelektrické hlavy v tiskárnách Epson EcoTank jsou navržené na celou životnost zařízení bez výměny, což přináší kombinovanou výhodu pro ekonomiku, ekologii a komfort použití.

Modely a varianty

Epson nabízí širokou škálu modelů EcoTank tiskáren, které pokrývají různé potřeby uživatelů. Od základních modelů určených pro domácí použití až po pokročilá multifunkční zařízení, která zvládnou tisk, skenování, kopírování a faxování. Některé modely jsou vybaveny i bezdrátovým připojením, což umožňuje tisknout přímo z mobilních zařízení nebo cloudových služeb.

Na popis celé široké nabídky tiskáren EcoTank zde nemáme prostor, a proto se soustředíme na nabídku pro firmy, tedy modelovou řadu EcoTank Business. Najdeme v ní 7 tiskáren formátu A3. Základní multifunkční model L15150 se oproti vyššímu L15160 liší pouze nižší rychlostí barevného tisku a tiskovým jazykem GDI, ostatní výbava je shodná. Nejvyšší A3 modely L15180 a mono M15180 přináší navíc on-site servis a kompatibilitu se systémem Epson Print Admin. Základní mono MFP M15140, se stejnými funkcemi jako zmíněné barevné stroje, představuje vynikající náhradu kancelářských kopírek, oproti kterým přináší minimální náklady a prakticky nulový servis po celou dobu životnosti zařízení, která je navržena na přibližně 200 000 stran. Řadu doplňuje tiskárna L11160 pro uživatele, kteří nepotřebují multifunkční zařízení, a netradičně pojatá multifunkce L14150, která skenuje a z kazety tiskne formát A4, ale ze zadního podavače umí tisknout až do formátu A3+.

Také tiskáren EcoTank Business ve formátu A4 je v nabídce aktuálně 7. Když to vezmeme od nejvyšších modelů, tak tiskárna L6580 nabízí oproti nižším modelům podporu PCL jazyka. Mezi tiskárnami L6550 a L6570 je rozdílů minimum, obě tisknou pomocí GDI jazyka, přičemž nižší model tiskne barevně poloviční rychlostí. Základní segment obsluhují tiskárny L6460 a L6490 s menší 250listovou zásobou papíru, které odlišuje pouze přítomnost faxu. Pokud uživateli stačí monochromatický tisk, je zde MFP zařízení M3180 a tiskárna M1180. Společnými rysy pro obě řady jsou kompaktní design, dodávaný software, kvalita tisku a inkoustové náplně v balení.

Závěr

Epson EcoTank tiskárny přinesly revoluci v oblasti inkoustového tisku. Jejich inovativní systém nádrží na inkoust, technologie Micro Piezo a řada výhod, jako jsou ekonomické úspory, ekologický přínos, komfort a vysoká kvalita tisku, z nich dělá ideální volbu pro domácí kanceláře a firmy. Pokud hledáte spolehlivé a nákladově efektivní řešení pro váš tisk, Epson EcoTank je rozhodně volbou, která stojí za zvážení.

Martin Lucký Martin Lucký
Autor článku je Pre/Post Sales Specialist společnosti Epson Europe CZ & SK.

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 4 IT Systems 3 IT Systems 1-2 IT Systems 12
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1