fb
23. 6. 2022 13:15

Software od Eyedea Recognition rozpozná nebezpečí uvnitř kabiny auta

Česká společnost Eyedea Recognition, ve které má podíl i ČVUT, vyvinula software, který umí rozpoznat nebezpečí uvnitř kabiny auta, jaké představuje řidič manipulující s telefonem nebo nepřipoutaná osoba. Kromě detekce faktorů, jako je užívání telefonu nebo nezapnutý pás, umí program počítat také obsazenost auta na předních sedadlech, což může pomoci při analýze dopravy.

Vývoj softwaru, který umí detekovat telefon u ucha řidiče nebo nezapnutý pás, zabral společnosti Eyedea více než rok a jeho použití již nyní testují jeho zahraniční partneři. Očekávají od něj zvýšení bezpečnosti na silnicích.

Software instalovaný do klasických silničních kamer je schopen označit zmíněné detaily a upozornit na fotografie aut, kde některá z vlastností vybočuje. Nasazení na kamery užívané na českém území je však otázkou, protože český právní systém použití fotografie k prokázání přestupku jako je držení telefonu za volantem, zatím bere jen jako podpůrný důkaz.

Obr. 1: Kromě detekce faktorů jako je užívání telefonu nebo nezapnutý pás, umí program počítat také obsazenost auta na předních sedadlech. Tato vlastnost může pomoci při rešerších v dopravě.
Obr. 1: Kromě detekce faktorů jako je užívání telefonu nebo nezapnutý pás, umí program počítat také obsazenost auta na předních sedadlech. Tato vlastnost může pomoci při rešerších v dopravě.

Software je trénován pro české i zahraniční prostředí a zohledňuje rozdíly jako je umístění sedadla řidiče. „Bezpečností na silnicích a dopravními softwary se zabýváme dlouhodobě, takže když přišel požadavek od našich klientů na software, který bude detekovat bezpečnost v kabině auta, byla to pro nás další zajímavá výzva,“ říká o novém řešení, které se oficiálně jmenuje Vehicle Cabin Visual Inspection, ředitel společnosti Martin Urban.

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 5 IT Systems 4 IT Systems 3 IT Systems 1-2
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1