Nový malware PowerPepper se skrývá v obrázku a umožňuje krást firemní data
Nový druh škodlivého kódu, který umožňuje útočníkům proniknout do systému napadených firem a provádět skrytou špionáž i stahování citlivých dat, odhalila společnost Kaspersky. Za malwarem PowerPepper, který se ve zvýšené míře objevil i v Evropě, stojí skupina DeathStalker, která patří mezi tvůrce velmi pokročilých hrozeb.
O skupině DeathStalker informovali analytici společnosti Kaspersky poprvé letos v srpnu a nyní zaznamenali zvýšenou aktivitu hackerů, kteří využívají ke svým nekalým praktikám její infrastrukturu, tentokrát právě backdoor PowerPepper. Ten k vzdálené komunikaci s řídícím serverem zneužívá přenos DNS přes protokol HTTPS, aby tato komunikace vypadala jako legitimní. Malware PowerPepper se šíří prostřednictvím spearphishingových e-mailů se škodlivými přílohami nebo škodlivými odkazy přímo v těle zprávy. Skupina už k jeho šíření zneužila různé mezinárodní události, například úpravy předpisů o emisích uhlíku, a dokonce i pandemii Covid-19, aby přiměla své oběti k otevření škodlivých dokumentů. Do systému napadené firmy se PowerPepper umí infiltrovat různými technikami, včetně steganografie – procesu, který útočníkům umožňuje skrýt data mezi legitimní obsah zprávy.
V případě viru PowerPepper je škodlivý kód vložen do zdánlivě běžných obrázků kapradí nebo paprik (odtud i název tohoto malwaru) a poté je extrahován skriptem zavaděče. Jakmile se tak stane, PowerPepper začne plnit příkazy zasílané přes vzdálený řídící server operátory skupiny DeathStalker. Cílem této operace je ukrást citlivé obchodní informace. Malware může provádět jakýkoli shellový příkaz v cílovém systému, včetně příkazů pro standardní průzkum dat, jako je shromažďování informací o uživateli a souborech v počítači, procházení souborů sdílených na síti a stahování dalších binárních knihoven nebo kopírování obsahu do vzdálených úložišť. Příkazy přicházejí z řídícího serveru prostřednictvím komunikace DNS přes HTTPS (DoH), což je velmi efektivní způsob, jak zamaskovat škodlivou komunikaci a vydávat ji za legitimní dotazy na název serveru.
Využití steganografie je však jen jednou z několika technik maskování a úniků před zraky napadané firmy, které malware používá. Zavaděč je maskovaný jako ověřovací nástroj GlobalSign (poskytovatel služeb ověřování identity), používá vlastní způsob krytí a části škodlivých doručovacích skriptů jsou skryty v objektech vložených do Wordu. Komunikace odnože (implantovaného kódu) se servery je šifrována a díky využití důvěryhodných podepsaných skriptů ji nemusí jako škodlivou aktivitu odhalit ani antivirový software.
Případy útoků malwaru PowerPepper se objevily především v Evropě, ale také v Americe a Asii. Ve škodlivých kampaních popsaných už dřív se skupina DeathStalker zaměřovala především na poradenské firmy a organizace, které poskytují finanční služby nebo se věnují obchodování s kryptoměnami.
Malwaru PowerPepper se věnoval nedávno publikovaný materiál „Powered by Croissant. Baguette Edition“ od společnosti Kaspersky. Záznam prezentace tohoto dokumentu a dalších informací ohledně vývoje nejnovějších kybernetických hrozeb můžete zhlédnout zde.
Podrobnosti o malwaru PowerPepper a jeho technikách útoku si můžete přečíst na serveru Securelist.com.