Nová generace digitální bezdrátové technologie Aastra SIP-DECT 2.1
Společnost Aastra představila novou generaci technologie SIP-DECT. Díky verzi 2.1 má nyní toto mobilní řešení k dispozici řadu nových funkcí, mezi které patří například lokalizace, vylepšené zpracování zpráv a alarm (určený např. pro nemocnice) a technologie DECT XQ, prostřednictvím které jsou zmírňovány následky rušení v náročných prostředích, jako jsou např. skladové haly. Díky otevřenému standardu SIP lze řešení DECT integrovat také do platforem jiných výrobců.
V náročných prostředích se silným rádiovým odrazem, jako jsou haly s kovovým pláštěm nebo vysokoregálové sklady, může být přenos rádiových vln problematický. Výsledkem jsou poruchy v příjmu, v extrémních případech dochází dokonce k přerušení hovoru. DECT XQ je označení pro Extended Quality. U DECT XQ se mezi základnovou stanicí a mobilním zařízením používá dvojitá šířka pásma. Přidání šířky pásma lze využít na úpravu hlasového signálu, což zajišťuje i v problematických prostředích dobrou kvalitu hovoru.
Další inovace u nové generace spočívají v oblasti zpracování zpráv a alarmu. Telefony DECT od Aastry mohou nyní přijímat zprávy mnoha způsoby, ať se již jedná o zprávy z jiných mobilních zařízení s počtem znaků do 1000, e-maily, faxy nebo zprávy z RSS-zdrojů. Funkce zpracování zpráv je obzvláště vhodná pro nemocnice, hotely, logistická odvětví nebo i pro maloobchod. Tradiční hlášení přes reproduktory – například v obchodních domech – již nejsou potřebná. Další výhodou je, že prostřednictvím nového rozhraní XML je možné také připojení externích aplikací jiných výrobců, například poplachového serveru.
Díky lokalizační funkci získají provozy z oblastí zdravotnické péče či podniky o velké rozloze, s dílnami nebo výrobními linkami navíc další výhodu. Zůstane-li například následkem pádu nějaká osoba bez možnosti pohybu, vyvolá systém poplach „Man-Down-Alarm“ na základě informací z mobilního prvku. Přes lokalizační server, na kterém je uložen plán budovy, lze zjistit, v dosahu které základnové stanice se tato osoba nachází. Pomoc pro ohroženou osobu je pak možné zorganizovat rychle a cíleně. Ke zjištění přesného místa nakonec spustí centrála (nebo jiné mobilní zařízení, které mají zdravotníci u sebe) akustický alarm na příslušném mobilním prvku.
Řešení SIP-DECT zahrnuje:
- Základnové stanice Aastra, tzv. Radio Fixed Parts (RFPs), které se připojují na IP síť a jsou k dispozici v provedení pro vnitřní i venkovní prostory.
- Pomocí speciálních RFP je možné zároveň nainstalovat jak sítě DECT, tak též přístupové body WLAN-Access-Points. Uživatelé tak pro obě technologie potřebují pouze jeden druh RFP.
- OpenMobility Manager (OMM) představuje software řídící všechny mobilní prvky DECT a mobilní funkce (roaming, snadné přepojování mezi základnovými stanicemi atd.).
- Přes XML je možné připojit aplikace jiných výrobců, například pro funkce zpracování zpráv, alarmu a lokalizace.
- Mobilní prvky Aastra DECT: sada Aastra 600d.
- SIP-DECT je možné používat ve většině IP prostředí založených na otevřených standardech IP-Centrex.