České podniky chtějí od kybernetické ochrany komplexní funkčnost
Společnost Acronis provedla koncem loňského roku lokální průzkum mezi českými zákazníky, ze kterého vyplynulo, že pro 85 % podniků je nejdůležitějším atributem řešení kybernetické ochrany komplexní funkčnost. Průzkum také odhalil, že volba zálohování do cloudu (49 %) se již téměř vyrovnala variantě zálohování on-premise (51 %).
Součástí ochrany dat by podle oslovených firem měla být komplexní funkčnost včetně ochrany proti ransomwaru, který stále častěji přichází v kombinaci s “cyprojackingem“, tedy napadením počítačů zacíleným na nelegální těžbu kryptoměn.
Budoucnost kybernetické ochrany vidí české společnosti v podpoře technologií umělé inteligence, které se již dnes využívá například při detekci a odhalování ransomwarových útoků. Dalšími klíčovými technologiemi jsou blockchain a cloud. O stále větším zájmu o využití dříve opomíjeného cloudu také svědčí rostoucí zájem o cloudové podnikové zálohování, které se již téměř vyrovnalo zájmu o zálohování do lokálních úložišť.
Z průzkumu, který Acronis mezi českými zákazníky provedl, vyplývá v číslech:

- Při výběru řešení ochrany dat považují podniky za nejdůležitější funkčnost (85 %), technickou podporu (43 %) a uživatelskou přívětivost (38 %);
- Nejvíce ovlivní podle názoru zákazníků budoucnost kybernetické ochrany technologie umělé inteligence (54 %), cloudu (43 %) a blockchainu (23 %).
- V roce 2019 chtějí firmy především investovat o ochrany před ransomwarem (35 %), do zálohování (31 %) a disaster recovery (30 %).
- Preference zálohování do cloudu (49 %) se již téměř vyrovnaly preferencím varianty zálohování on-premise (51 %).
„Jsme potěšeni tím, že stále více roste zájem o cloudové zálohování, které umožňuje dodržet základní bezpečnostní pravidlo 3-2-1, tedy tři kopie dat na dvou různých médiích a alespoň jedna kopie mimo firmu,“ řekl Zdeněk Bínek zodpovědný za prodej řešení Acronis v České republice a na Slovensku.