fb
14. 9. 2023 11:25

Blindspot Solutions nabízí generativní AI, která pracuje pouze s interními daty

Blindspot Solutions přichází s aplikací AskYourData, která dokáže zpracovat nepřeberné množství firemních informací a zpřístupnit je zaměstnancům v jednoduchém chatu. Aplikace funguje jako firemní virtuální asistent využívající technologii generativní umělé inteligence, která je natrénovaná pouze na interních datech. Výsledkem je efektivní a bezpečná práce s interními daty pomocí generativní AI.

Blindspot Solutions věří, že o novinku bude zájem, protože uskutečnil průzkum mezi velkými českými firmami napříč byznysovým spektrem, ze kterého vyplynulo, že 99 % firem zvažuje intenzivnější využívání generativního AI v příštích dvanácti měsících a polovina z nich chce s jeho pomocí vybudovat interní knowledge base.

Aplikace AskYourData využívá jako zdroj svých informací interní data, která si firma sama zvolí. Mohou to být například formáty PDF, PowerPoint, Word, Excel, odkazy na webové stránky a napojení na databáze. Výhodou je jeho integrace do firemního cloudu, například na Sharepoint. S uživateli aplikace komunikuje přirozeným lidským jazykem a nemusí se tak učit zadávat dotazy v programovacích jazycích.

Štěpán Kopřiva„Aplikace umí zpracovat obrovskou vnitřní knowledge base. Uživatel jí jednoduše zadá dotaz a virtuální asistent mu v rámci chatu vygeneruje odpověď obdobně, jako to například dělá ChatGPT. Naše aplikace pracuje na podobném principu. Ale na rozdíl od ChatGPT pracuje pouze s interními daty, která zůstávají bezpečně uložena ve firemním prostředí,“ říká CTO Blindspot Solutions Štěpán Kopřiva.

AskYourData komunikuje podobně jako populární ChatGPT, ale v práci s daty se zásadně liší. Je totiž transparentní a neodesílá firemní data mimo prostředí firmy. Nepracuje s otevřenými zdroji, pouze s těmi interními, které si firma volí. U každé vyhledané informace zároveň uvádí zdroj, aby si uživatel mohl relevanci a správnost daného výsledku hned ověřit. Poskytuje tak transparentnost, která u OpenAI chybí. Aplikace AskYourData je postavená v cloudu na Microsoft Azure a je konfigurovatelná. Lze tak například nadefinovat, který zaměstnanec bude mít přístup ke kterým firemním informacím.

AskYourData přináší nový způsob práce s firemními daty. Pomoci může například konzultantům a prodejcům najít přesné informace v rámci složité interní znalostní báze. Může také sloužit, pokud se například zaměstnanec potřebuje rychle zorientovat v interních směrnicích, příručkách, správě licencí a smluv, čili když například hledá odpověď na to, jak si půjčit firemní automobil, jak si vzít dovolenou či jak vyřešit konkrétní požadavek.

„Zaměstnanci často pracují s velkým objemem informací, a ne vždy efektivně. Interní knowledge base zůstávají nevyužité a zastaralé, best practices zaměstanci sdílí spíše v kuchyňkách než hromadně,“ vysvětluje Štěpán Kopřiva.

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 7-8 IT Systems 6 IT Systems 5 IT Systems 4
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1