fb
IT Systems 12/2022 Trendy ICT 17. 1. 2023 12:42

Pohled do budoucnosti IT

Než se zahledíme do budoucnosti IT odvětví, pojďme si říct, jak jsme na tom dnes a konkrétně u nás. Česká republika je totiž, co se týče IT, silnou lokalitou. Své pobočky má u nás řada mezi­ná­rod­ních firem, ale operuje tu i mnoho startupů a celkově máme spoustu šikovných lidí. Proto v České republice v tomto směru očekávám rychlejší růst ve srovnání s evropským průměrem, a to snad včetně platového ohodnocení IT odborníků, které by se velmi pozvolna mohlo začít přibližovat úrovni jejich ohodnocení v západních zemích.

V řadě oborů jsme zvyklí, že k nám nové trendy ze západu docházejí spíše později, to se ale rozhodně netýká adopce nejmodernějších technologií. Naši IT odborníci jsou hraví a zkoušení nových věcí je jim vlastní. Ve firemním prostředí také bude čím dál běžnější záležitostí outsourcing IT expertů.

Dnešní společnost klade velký důraz na efektivitu, což urychluje vývoj IT technologií, zejména v oblasti BI (business inteligence) a AI (umělé inteligence). V příštím roce, stejně jako v těch následujících, tak předpokládám další výrazný posun směrem ke cloudu, masivní rozvoj umělé inteligence i v aplikacích, pro které byla AI dosud příliš drahá, a i díky cloudu, rozvoj business intelligence, data miningu, praktického užití IoT (Internet of Things).

Právě pokroky v oblasti umělé inteligence, strojového učení a softwaru 2.0 přinášejí řadu nových služeb a produktů. Na pracoviště bude mít největší vliv rozvoj internetu věcí a umělé inteligence, která dále usnadní firmám zpracovat data, jež dnes mají k dispozici, ale zatím s nimi často neumí efektivně pracovat. Bude zajímavé sledovat, kam nás rychlejší a přesnější rozhodování na základě dat bude posouvat. Díky poznatkům umělé inteligence mohou podniky identifikovat nové trhy a produkty, optimalizovat ceny, zlepšit přesnost předpovědí a mnoho dalšího. S pokračující ekologickou krizí bude také hrát čím dál větší roli Internet věcí, který umožní například vznik nových inteligentních budov. K dispozici tak snad brzy budeme mít nejmodernější (nejen) kancelářské prostory, které budou uživatelsky komfortní, ale zejména provozně efektivní a nákladově úsporné.

Očekávám také rozvoj, a hlavně širší zavádění do praxe dalších nových technologií. Manufaktury budou šetřit náklady díky využití 3D tisku, architekti a inženýři zase plánovat ve virtuální realitě. Jsem také zvědavý na rozvoj byznysu v metaverzu. Vidíme, že některé zahraniční podniky již například využívají rozšířenou a virtuální realitu k tomu, aby spotřebitelům zprostředkovaly různé netradiční zážitky, například při nákupním procesu. Zároveň ale tento segment roste stále velmi pomalu a vidíme, že ani takovému hegemonu, jako je společnost Meta s obrovskými finančními prostředky, se zatím nedaří toto výrazně prolomit.

Co se týká obou posledních velkých ekonomických influencí, tedy pandemie covidu-19 a války na Ukrajině, tak ty se zatím v sektoru IT nijak negativně neprojevují a nemyslím si, že by tomu v budoucnosti mělo být jinak. Informační technologie jsou již dnes v podstatě všude kolem nás. Jejich užití je celosvětové a vše naznačuje tomu, že globalizace bude pokračovat a s ní i jejich vývoj. Nicméně čekám určité „zhoupnutí“, kdy BigTech firmám trochu dojde dech, propustí celou řadu kvalitních IT odborníků, těm to dá příležitost založit nové startupy řešící aktuální trendy a ty nakonec skoupí velcí hráči na trhu.

I tak se ale dá bohužel očekávat problém s nedostatkem kvalifikova­ných odborníků na trhu. Podle Světového ekonomického fóra nahradí do roku 2025 stroje celosvětově 80 milionů pracovních míst, ale konkrétně v IT průmyslu vznikne přibližně 100 milionů nových pracovních míst. Velkým tématem tak bude rekvalifikace pracovníků, získávání nových dovedností i celoživotní (sebe)vzdělávání, protože bez něj nelze v tak dynamickém oboru jako IT držet krok.

Abych byl na závěr i trošku osobnější, v běžném životě se těším na to, že se blíží doba, kdy bude stačit do navigace zadat cíl a auto mě k němu samo doveze. Před námi je sice ještě dlouhá cesta, ale světlo na konci tunelu už je pomalu vidět. A s tím nakonec půjde ruku v ruce i změna myšlení – auto si zavolám pomocí aplikace a nebudu už jej tím pádem potřebovat vlastnit.

Martin Cígler Martin Cígler
Autor článku je český podnikatel a programátor, zakladatel, CEO a spoluvlastník brněnské IT firmy Seyfor (původně Cígler Software, do listopadu 2022 Solitea), která má dnes přes 1 700 zaměstnanců v osmi zemích a celosvětově obsluhuje zákazníky ve 38 státech.

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 10 IT Systems 9 IT Systems 7-8 IT Systems 6
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1