fb
IT Systems 12/2022 Trendy ICT 16. 1. 2023 9:34

Český trh ICT čeká v roce 2023 zpomalení růstu

Tuzemské výdaje na informační a komunikační technologie v roce 2023 meziročně vzrostou o 3,5 procenta. Zpomalení růstu přichází po dvou výdajově velmi silných letech. Důvody není třeba detailně rozebírat, zpomalení pravděpodobně čeká celou ekonomiku. Většina firem se ale poučila z pandemického období a v digitalizačním úsilí zásadně nepolevuje ani v období ekonomické nejistoty. Poprvé v historii tak podle analytiků společnosti IDC tuzemské výdaje na samotné informační technologie, bez komunikačních a podnikových služeb, překonají hranici 10 miliard dolarů.

Pokles výdajů zaznamená (podle údajů služby IDC Blackbook z pro­sin­ce 2022) v příštím roce kategorie hardwaru. Naopak dvouciferný růst si v tuzemsku udrží software včetně jeho cloudových variant. Ani zájem o infrastrukturní a platformní cloudové služby na českém trhu neopadne. Výdaje na ně vzrostou meziročně zhruba o čtvrtinu. Na hodnotách blízkých stagnaci zůstávají telekomunikace.

Obrat tuzemského trhu ICT budou v roce 2023 tvořit ze tří čtvrtin tržby za poskytování IT služeb, telekomunikačních služeb a prodej hardwaru. Každá z kategorií se má podílet zhruba jednou čtvrtinou. Přibližně pětina připadne na software a necelá dvacetina na podnikové služby.

V dalších letech budou výdaje na informační a komunikační technologie opět navyšovat tempo svého přírůstku. Jedinou výjimku v tomto směru představuje hardware. V jeho případě analytici společnosti IDC očekávají v podstatě stagnaci. Po roce 2026 by tak tuzemské výdaje na software mohly převýšit výdaje na hardware.

Na svá covidová a postcovidová výkonnostní maxima se český trh informačních a komunikačních technologií v dohledné době nevrátí. Solidní jednociferný růst by si ale měl udržet.

Lukáš Kříž
IDC Lead Analyst CZ&SK

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 5 IT Systems 4 IT Systems 3 IT Systems 1-2
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1