Technologie blockchain pro ověřování pravosti dokumentů
Pojem blockchain jistě už znáte. Velmi pravděpodobně v souvislosti
s kryptoměnami. Využití blockchainové technologie je ovšem mnohem širší a mluví se o obrovském potenciálu. Skloňuje se často i ve
spojení s obchodem, průmyslem nebo veřejnou správou. Co užitečného by nám mohl přinést?
Jistě dáte za pravdu tomu, kdo bude tvrdit, že se jedná o pokročilou technologii v oblasti bezpečnosti v kyberprostoru. Gordic je s tímto tvrzením za jedno. A protože je firmě kybernetická bezpečnost velmi blízká, vedení se rozhodlo technologii blockchainu začít využívat tak, aby přinášela našim klientům užitek. V brzké době je čeká uvedení do praxe již vyvinuté obecné blockchainové komponenty, u které právě probíhá testování. Nyní řeší konkrétní napojení v rámci jedné z platforem Gordic. Na implementaci pracuje s partnery z Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně a společností NEXPRO Communication s.r.o.
Co je blockchain
Ve zkratce se jedná o technologii, kterou si lze představit jako distribuovanou a decentralizovanou databázi. Její síť tvoří více uzlů (tzv. NOD) a nespravuje ji jedna centrální autorita. Síť je šířena dle předem stanovených pravidel a podmínek. Výpadek jednoho uzlu nemá vliv na fungování sítě, kterou nelze zrušit ani vypnout.
Databáze neobsahuje žádná čitelná data, ale pouze hashe (speciální kódy) jednotlivých nahraných dokumentů. Každý dokument má jiný unikátní hash, který nelze opačným způsobem přeměnit na originální dokument. V síti se tyto hashe ukládají chronologicky. Tím ověříme, zda daný dokument existuje a kdy vznikl.
Tato technologie je díky své nemožnosti úprav či mazání záznamů nejvyšší možnou formou kybernetické bezpečnosti. Hodí se pro všechny případy, kdy je potřeba cokoliv trvale a s nemožností úprav uchovat v kybernetickém prostoru a čase. Například dokument lze jednoduše ověřit, jeho pravost je nevyvratitelná, odpadá tak nutnost ověřovat dokumenty i jiným způsobem.
Diplomachain
Jedním z iniciátorů spolupráce s Gordicem na této technologii je prof. Mgr. Roman Jašek, Ph.D., DBA z Ústavu informatiky a umělé inteligence na UTB. Specializuje se na pokročilé technologie aplikované kybernetiky, vč. kybernetické bezpečnosti a v tomto případě i blockchainu. Dále spolupracuje také s Lenkou Čílovou, MBA ze společnosti NEXPRO Communication s.r.o., která má již reálné zkušenosti s implementací průmyslového blockchainu. Technologii blockchainu již využívají pro decentralizované ověřování pravosti významných dokumentů s nadnárodním rozsahem.
Jedním z blockchainových projektů, které společně uvádí do praxe je platforma Diplomachain, kterou vyvinula právě společnost NEXPRO Communication a slouží primárně k ověřování vysokoškolských diplomů a výstupů aplikovaného výzkumu. Jedná se již o samostatné technologické řešení k zachycení kvalifikačních dokumentů nebo důvěryhodnosti procesů. Jedním z prvních klientů, kteří Diplomachain využívají, je Vysoká škola logistiky v Přerově k ukládání MBA diplomů. Zájem projevily i další vysoké školy, se kterými probíhá jednání. Dále také univerzity, ty upřednostňují integraci služby přímo do jejich informačního systému a napojení na spisovou službu, což elegantně řeší testovaná blockchainová komponenta od Gordic.
Kromě ověřování pravosti diplomů přemýšlí Gordic i nad využitím v platformě IoT. Dokumenty o shodě, certifikáty IoT (Internet of Things, Internet věcí) zařízeních připojených do internetu a mnoho dalšího. S touto technologií lze nenávratně dokumenty zapisovat do kyberprostoru a jednoduše ověřovat jejich existenci odkudkoliv ze světa.
![]() |
Monika Havlíková Autorka článku pracuje ve společnosti Gordic. |