fb
IT Systems 3/2020 DMS/ECM - Správa dokumentů Banky a finanční organizace 27. 4. 2020 14:56

Fenomén biometrického podpisu roztahuje křídla

DreamviewHlavním způsobem, jakým potvrzujeme naši vůli, je od nepaměti podpis dokumentu a je pravděpodobné, že to tak z velké části zůstane i v budoucnu. Možnosti, jak se můžeme podepsat, se v poslední době dramaticky změnily, a to především díky biometrickému podpisu. Tzv. „paperless office“ se díky němu může konečně stát realitou.

Představte si, co si nyní můžeme dovolit: jakýkoliv obchod, smlouva nebo objednávka klienta, případně i interní firemní dokument, už nyní lze právně zcela relevantním způsobem potvrdit elektronicky bez toho, že musí být vytištěná jediná stránka papíru. Navíc lze díky těm nejlepším aplikacím biometrického podpisu, jako je třeba naše aplikace InSign, potvrzovat dokumenty i na dálku. Například pojišťovací makléř se tak nemusí za každou cenu dobývat do obydlí svého klienta, ale obchod vyřídí z klidu svého obývacího pokoje, kdy svému klientovi pošle smlouvu a zároveň ji oba potvrdí podpisem prostřednictvím svých mobilních telefonů.

Biometrický podpis přináší obrovskou rychlost a efektivitu ve všech možných procesech. Nabízí možnost zefektivnit obchodní jednání, ale také interní procesy ve firmách, kde se potvrzuje velké množství dokumentů.

Biometrický podpis tak jde vstříc nejen trendu „paperless office“, ale i „home office“. Hlavně přináší obrovskou rychlost a efektivitu ve všech možných procesech. Prostě mění perspektivu fungování obchodu, ale i interního běhu velkých firem, kde se potvrzuje velké množství dokumentů.

Podobně jako v jiných oblastech, i tady teprve doháníme svět. Zmíněná aplikace InSign v sousedním Německu s velkým úspěchem funguje už řadu let, zatímco u nás jsme se sotva zmohli na pár řešení spojených s podpisovými tablety. Ty jsou dnes už spíše mrtvou větví vývoje. U našich sousedů se jasně ukazuje, že budoucnost patří podpisovým zařízením, která máme všichni po ruce: tedy chytrým dotykovým telefonům a běžným tabletům.

Budoucnost využití biometrického podpisu není na specializovaných podpisových zařízeních, ale na mobilních zařízeních, která máme neustále všichni po ruce, jako je dotykový telefon, konvertibilní notebook s dotykovou obrazovkou nebo běžný tablet.

Biometrický podpis je velkou příležitostí, kterou určitě mnozí minou a naskočí, teprve když až ostatní pojedou v rychlejším vlaku. Všichni to známe, u tahounů všech trendů, tedy velkých korporací, je třeba nejdřív přeprat rigidní a opatrnické uvažování, alibismus a kdovíco ještě, než všem dojde, že svět se vážně mění…

Marek Řídký
Autor článku je managing partner společnosti Dreamview, která vyvíjí řešení pro biometrický podpis InSign a řešení pro vzdálenou obchodní komunikaci Snapview.

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 1-2 IT Systems 12 IT Systems 11 IT Systems 10
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1