fb
IT Systems 10/2024 IT Security 11. 11. 2024 15:16

NIS2 bude výzvou především pro malé a střední podniky, které spadají do nižšího režimu povinností

Přibližně 6 000 podnikatelských sub­jek­tů a firem čekají začátkem roku 2025 zásadní změny na poli po­vin­nos­tí v kyber­bez­peč­nos­ti. Nová ev­rop­ská bezpečnostní směrnice NIS2 rozšiřuje působnost na větší počet odvětví a zahrnuje mimo jiné velké i střední podniky v kritických sektorech jako energetika, doprava, zdravotnictví, finance a digitální infrastruktura. Především středně velké firmy ale s finančně náročnou implementací nástrojů pro zabezpečení a správu rizik otálejí.

České firmy budou muset začátkem příštího roku implementovat robustnější kybernetická bezpečnostní opatření, včetně pravidelného hodnocení rizik, zavedení preventivních a detekčních mechanismů a plánů pro reakci na kyberútoky. Klíčové je například i podrobné sledování bezpečnosti partnerů a dodavatelů. Přestože směrnice neobsahuje v zásadě žádné nové koncepty či opatření, které by již většina velkých společností přirozeně neaplikovala, svírá české podnikatele nejistota.

Většina velkých českých společností již požadavky směrnice NIS2 splňuje. Naopak malé a střední podniky čelí novým výzvám.

Mnoho velkých českých společností již splňuje většinu požadavků směrnice NIS2 – konkrétně se jedná o 70 % z přibližně 6 000 dot­če­ných firem, na které nová regulace od příštího roku dopadne, často díky dřívějším investicím do kybernetické bezpečnosti a dodržování stávajících standardů. Naopak malé a střední podniky nyní čelí novým výzvám, neboť musí začít sbírat data a zavádět bezpečnostní opatření, která pro ně doposud nebyla povinná. Pro tyto firmy představuje směrnice NIS2 novou a finančně náročnou povinnost, i když budou fungovat v nižším režimu. Začít by měli ihned.

NIS2 v roce 2025

Od účinnosti zákona jen roční lhůta na plnění povinností

Přijetí české verze zákona implementujícího směrnici NIS2, kterou připravil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), provázely od začátku těžké komplikace. Ať už jde o od­mít­nu­tí podoby zákona v roce 2022 premiérem Fialou, přerušení vládního jednání o implementaci směrnice či nejasnost právních definicí, pro české firmy a podniky celý legislativní proces nebudil důvěru.

Zuzana Kubíková„Velké české firmy vědí moc dobře, že na ně NIS2 za­čát­kem roku do­pad­ne. Ve sku­teč­nos­ti do­kon­ce již vět­ši­nu svých po­vin­nos­tí při­ro­ze­ně plní, ostat­ně nový kyber­ne­tic­ký zákon je po­sta­ven na mezi­ná­rod­ně uzná­va­ných a již plat­ných stan­dar­dech. Imple­men­ta­ce nových ná­stro­jů je ale ná­roč­ná na čas i finan­ce, a tak se v tom­to ohle­du mezi vel­ký­mi a malý­mi fir­ma­mi poma­lu roze­ví­ra­jí nůžky,“ vy­svět­lu­je Zuza­na Kubí­ko­vá z pora­den­ské spo­leč­nos­ti RSM.

„Kolem dvou třetin společností, kteří k nám přijdou s žádostí o poradenství ohledně NIS2, nevnímá celou legislativu zpočátku jako nic víc než další zbytečnou regulaci a povinnosti. Rychle ale pochopí, že zčásti už mají splněno, a čekají je tak spíš jen formality,“ dodává Zuzana Kubíková.

Díky implementaci národních předpisů, jako je předchozí Zákon o kybernetické bezpečnosti, mají větší společnosti solidní základ pro plnění nových evropských standardů. Firmy v kritických sektorech, jako jsou energetika, finance nebo zdravotnictví, dlouhodobě uplatňují bezpečnostní politiky a postupy, které odpovídají požadavkům NIS2. Přesto i pro ně platí, že by neměly sedět se založenýma rukama. Současný zákon o kyberbezpečnosti je totiž, co se týče požadavků NIS2, zanedbatelný.

Některé české firmy, na které se bude NIS2 vztahovat, už mají zavedené systémy řízení bezpečnosti informací podle mezinárodních standardů, jako je ISO/IEC 27001, a pravidelně provádějí hodnocení rizik. To znamená, že již implementují technická a organizační opatření pro zajištění kybernetické bezpečnosti a mají zkušenosti s hlášením incidentů příslušným orgánům.

„Velmi zbystřit by však měly společnosti, které spadají do tak­zva­né­ho nižšího režimu povinností. Ten se týká firem, které do NIS2 budou spadat nově právě od příštího roku. Velkou část povinností sice budou mít stejné jako firmy ve vyšším režimu, odpadají jim ale takové záležitosti, jako je audit kybernetické bezpečnosti, řízení rizik a vyhodnocování kybernetických bezpečnostních událostí. Obecně platí, že od přijetí zákona mají firmy 60 dní na sebeidentifikaci a reportování, zda a v jakém rozsahu se jich NIS2 týká, a následně rok na implementaci potřebných opatření. Čím dříve začnou, tím lépe pro ně,“ dodává Zuzana Kubíková.

Co nejdříve by měly firmy provést GAP analýzu (analýza současného stavu a současných opatření), která jim pomůže zjistit, jaké požadavky směrnice již splňují a v jakých oblastech musí ještě posílit své kybernetické bezpečnostní opatření.

Investice do kybernetické bezpečnosti v nižším režimu

V následující tabulce uvádíme hrubý odhad toho, jak by mohly vypadat investice do bezpečnostních opatření v nižším režimu ve společnosti o 100 uživatelích. Samozřejmě jde pouze o příklady a reálné náklady se mohou lišit v každé společnosti a stejně tak s ohledem na použité technologie. Zároveň se nejedná o kompletní výčet požadavků zákona. Pokud jde o vyšší režim, náklady, které budou muset společnosti vynaložit, jsou výrazně vyšší ve srovnání s nižším režimem.

Bezpečnostní opatření / technologie Možné vstupní náklady
Školení uživatelů a vedení společnosti 20 000 Kč
Zpracování dokumentace 30 000 Kč
Pravidelné audity 40 000 Kč
Zálohování (2TB, HW, SW licence) 60 000 Kč
Řízení identit (Identity management) 250 000 Kč
Ochrana koncových zařízení (EDR) 100 000 Kč
Firewall na perimetru 50 000 Kč
Skenování zranitelností 50 000 Kč

Implementace – možný postup

Největší výzva? Brát kyberbezpečnost vážně

S ohledem na skutečnost, že kyberútoky se stávají běžnou hrozbou pro všechny velikosti podniků, je implementace pokročilých technických opatření, jako jsou systémy pro detekci průniků, a nepřetržité monitorování bezpečnostních událostí klíčová pro ochranu před potenciálními útoky.

„Asi největší mezerou, kterou musí v tomto české firmy zacelit, je, aby braly kyberbezpečnost jednoduše vážně. Dobře nastavené procesy a vzdělání zaměstnanců je jedna věc, ale management musí brát tyhle věci vážně a nenastavit je jen ad hoc s představou, že na ‚to‘ stejně nikdy nedojde,“ dodává Kubíková. Ve výsledku tak půjde o téma pro celou firmu, nikoli jen pro IT oddělení.

Management by měl být aktivně zapojen do strategického plánování a rozhodovacích procesů týkajících se ochrany informačních systémů a dat. Je důležité, aby si vedení uvědomilo, že kybernetické hrozby mohou vážně ohrozit nejen velké korporace, ale i malé a střední podniky. To vyžaduje investice do školení a vzdělávání na všech úrovních společnosti, aby byla kybernetická bezpečnost vnímána jako společná odpovědnost všech zaměstnanců.

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 9 IT Systems 7-8 IT Systems 6 IT Systems 5
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1