fb
IT Systems 6/2023 Logistika 25. 7. 2023 8:16

Jak vybrat a nasadit řízený sklad (WMS) krok za krokem

Řízený sklad neboli WMS je firemní systém, který zrychluje vyskladňo­vá­ní zboží, zpřehledňuje evidenci i pohyb zásob, mini­ma­li­zu­je chybo­vost sklad­ní­ků nebo auto­ma­ti­zu­je mnohé skladové procesy. I proto počet firem s WMS za poslední roky ve světě několikanásobně vzrostl. Dnes už navíc existují lehké cloudové varianty WMS řádově za desítky tisíc korun, které jsou vhodné i pro menší firmy. V článku zjistíte, jak při výběru WMS postupovat a co vás čeká během implementace.

Nasazení WMS často vyžaduje změnu logistických procesů či reorganizaci skladu, a proto není dobré výběr uspěchat. Doporučujeme postupovat v 5 krocích.

1. Analyzujte současný stav skladu

Díky skladové analýze získáte podrobný přehled o skladových procesech a úkolech jednotlivých zaměstnanců. Popište svou zaskladňovací a vyskladňovací strategii i stroje a technologie, které při práci používáte. Spočítejte, kolik zásilek expedujete za rok, kolik zboží skladujete a jaké informační systémy máte na sklad napojené. Zjistěte také procento vratek a jejich důvody. Skladovou analýzu můžete svěřit třetí straně – bude pak objektivnější.

2. Určete si cíle a požadavky

Co nejpřesněji definujte cíle, ke kterým by vás WMS mělo dovést, například zkrácení doby vychystávání objednávky nebo navýšení kapacity skladu. Také si určete technické požadavky na systém, například funkce pro reporting nebo možnosti integrace.

Následně sestavte interní tým, pro který bude výběr WMS prioritou, ať jej neodkládáte na vedlejší kolej.

3. Nehledejte jen software, ale i partnera

Při výběru dodavatele si vyhledejte oborové reference, ptejte se na historii firmy, plány rozvoje WMS a zákaznickou a technickou podpo­ru. Nehledáte pouze nástroj, ale dlouhodobého strategického part­ne­ra, který při vás bude následující roky stát. Důvěřujte spíše firmám s historií a bohatými referencemi, u kterých víte, že mají s implemen­ta­cí systému zkušenosti a nabídnou vám dlouhodobou podporu.

4. Vyhraďte si čas na výběr dodavatele

Oslovte minimálně 5 dodavatelů. Proberte s nimi svoje cíle a požadavky a nechte si odprezentovat ukázku řešení. V užším výběru kandidátů také požádejte o návštěvu referenční firmy z podobného oboru.

Nechejte si několik týdnů na finální výběr a zohledněte všechna pro a proti. Zaměřte se především na:

 • pořizovací cenu WMS včetně implementace a všech poplatků,
 • návratnost investice,
 • míru pokrytí vašich cílů a požadavků,
 • kompatibilitu (ERP, e-shop)
 • a náročnost implementace.

5. Podepište smlouvu a připravte se na implementaci

Ideálně s pomocí právníka zkontrolujte smlouvu, kterou vám vítězný dodavatel připravil, sestavte harmonogram prací. Implementaci si naplánujte na období mimo prodejní špičku, ať neohrozíte fungování skladu.

Obvyklý průběh implementace WMS krok za krokem

Implementace WMS zabere několik týdnů až měsíců podle velikosti firmy nebo složitosti skladových procesů. Platí, že implementace robustních on-premise WMS s funkcemi na míru zabere více času než nasazení lehčího cloudového řešení.

Nasazení systému se nejčastěji skládá z následujících kroků:

 1. Analýza současného stavu – Pokud již analýzu máte vypracovanou, usnadníte dodavateli práci.
 2. Návrh řešení – Dodavatel na základě analýzy rozšíří a zpřesní návrh z první nabídky. Například vám doporučí změnit některé skladové procesy.
 3. Implementace – Dodavatel nasadí a nastaví WMS a nakonfiguruje čtečky čárových kódů. Dojde také k propojení WMS s ERP systémem a e-shopem.
 4. Přenos skladových karet – Nyní do WMS přenesete skladovou databázi a doplníte chybějící údaje.
 5. Zaškolení uživatelů – Dodavatel zaškolí zaměstnance (sklad­ní­ky, manažery, ekonomy) a nastaví uživatelská oprávnění.
 6. Zkušební provoz – Po nasazení program důkladně otestujete a vyzkoušíte různé scénáře, které mohou v praxi nastat. Do­da­va­te­li předáte návrhy na úpravy a doptáte se na nejasnosti.
 7. Ostrý provoz s podporou – Nyní máte systém plně odladěný. V případě potřeby se můžete obrátit na zákaznickou podporu dodavatele.

Počítejte s tím, že první týdny po nasazení budou náročné. Kvůli WMS musí pracovníci změnit zaběhlé návyky a změní se některé logistické procesy nebo fyzické uspořádání skladu. Ale jakmile se vše usadí, skladníci i finanční manažeři budou mnohem spokojenější.

Miroslav Králík Miroslav Králík
Autor článku je Delivery Manager LOKiA WMS ve společnosti GRiT.

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 10 IT Systems 9 IT Systems 7-8 IT Systems 6
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1