QAD ERP O³
Nová generace ERP systému pro výrobní a distribuční podniky
Informační systém od americké společnosti QAD Inc. je jedním z předních ERP systémů určených pro výrobní a distribuční firmy, a to jak v celosvětovém měřítku, tak i v ČR. V loňském roce společnost QAD představila novou verzi, která dostala označení ERP O³ a bude uvedena na trh na jaře tohoto roku (v současnosti je již dostupná pro vybrané zákazníky v rámci Early Adopter programu). ERP O³ představuje zásadní milník ve vývoji systému. Jedná se například o první verzi QAD ERP, která je optimalizována pro nasazení ve veřejném cloudu a má integrované technologie AI. Pokročilá architektura přispívá k tomu, aby systém QAD stále poskytoval potřebnou funkcionalitu a osvědčené postupy, a přitom zůstal jednoduchý, snadno implementovatelný a flexibilní. Nová verze je tak skvěle připravena pomoci výrobním a distribučním podnikům čelit současným i budoucím výzvám. Pojďme si ERP systém QAD a jeho novou verzi podrobněji představit.
Trocha historie nikoho nezabije
Společnost QAD Inc. má dlouhou historii v oblasti podnikových řešení. Společnost vznikla v roce 1979 a postupně se vyvinula v jednoho z předních dodavatelů ERP systémů. QAD vznikla jako rodinná firma. Založili ji Pamela Lopker a Karl Lopker v kalifornském městě Santa Barbara. Pamela Lopker, která působila jako hlavní architektka produktů, položila základy systému pro řízení výrobních podniků. QAD vyvinula systém MRP (Material Requirements Planning) zaměřený na řízení výroby a plánování zásob. Tento software se brzy stal oblíbeným nástrojem menších a středních výrobních podniků.
V 80. letech QAD rozšířila své portfolio o funkce mimo výrobu a přidala moduly pro finance, nákup, prodej a řízení skladů, čímž vytvořila první generaci svého ERP systému.
V roce 1984 uvedla společnost na trh svůj klíčový produkt MFG/PRO, který byl jedním z prvních ERP systémů a byl postavený na platformě Progress Software se znakovým terminálovým uživatelským rozhraním. Výkonné a efektivní prostředí Progress umožnilo provoz ERP na různých OS a velmi efektivní vývoj MFG/PRO i programových úprav. QAD začala nabízet lokalizace svého softwaru, což jí otevřelo dveře do Evropy, Asie a Latinské Ameriky.
V devadesátých letech se QAD zaměřila na specifické průmyslové sektory, jako jsou automobilový průmysl, zdravotnictví, potravinářství a spotřební zboží a další. V této době dochází k rozšíření QAD MFG/PRO i k nám a do dalších zemí střední a východní Evropy.
Konec devadesátých let přinesl moderní GUI rozhraní (tlustý klient na platformě Progress).
Na přelomu tisíciletí QAD začal pracovat na novém tenkém GUI klientovi. Nejdříve byla snaha vytvořit HTML klienta, ale protože standard html ještě v této době nepodporoval dostatečně interaktivní aplikace, byl posléze tenký klient vytvořen v prostředí Microsoft .NET (Visual Studio C#). Databáze, aplikační server a business logika je stále Progress.
V roce 2003 QAD začal jako jeden z prvních v oboru nabízet ERP řešení v cloudu jako službu SaaS (privátní cloud QAD na cloudové infrastruktuře IBM). V roce 2007 bylo původní ERP QAD MFG/PRO přejmenováno na QAD ERP Standard Edition a uvedená nová generace na QAD ERP Enterprise Edition (QAD EE). QAD EE přinesl významná vylepšení, včetně modernizované architektury a vylepšené funkcionality pro globální operace (lepší podpora více jazyků, měn a legislativ – nové finanční moduly vhodné pro Evropu). V dalších verzích QAD ERP EE dochází k rozšíření o Business Process Management a podstatnému rozšíření funkcionality některých výrobních (MES) a logistických modulů.
Úmrtí zakladatele QAD Karla Lopkera v roce 2018 zahájilo proces změn ve vlastnické struktuře společnosti, kdy manželka a spoluzakladatelka QAD Pamela Lopker se začala postupně stahovat z vedení společnosti a následně v roce 2021 proběhla akvizice společnosti QAD investiční společností Thoma Bravo. Tato akvizice zajistila společnosti QAD přísun nového kapitálu a podpořila další rozvoj produktů a expanzi na nové trhy.
Aktuální generace QAD Adaptive ERP
V roce 2017 QAD uvedla na trh Adaptive ERP, což je modernizovaná generace ERP systému s novou architekturou QAD Enterprise Architecture, novým web HTML 5 rozhraním (QAD UX), podporující mobilní aplikace, podporující REST webové služby, no code/low code vývojové prostředí, Business Intelligence (BI), nový CRM modul atd. Tato generace lépe vychází požadavkům provozu v cloudu. Z počátku byla dostupná v QAD Cloudu a pro schválené zákazníky On Premise, následně pro zákazníky partnerských cloudů (např. „QAD Cloud by Minerva“ provozovaný v ČR Minervou) a v současnosti je dostupná i pro zákazníky využívající předplatné. V této verzi jsou už kromě platformy Progress pro specializované funkcionality ve velké míře využívány další moderní platformy a produkty, jako např. Apache Web server, aplikační server Apache Tomcat, Apache Kafka, Apache Spark/Apache Casanda pro Data Lake atd.).
Pro tuto verzi je preferován místo programových úprav vývoj rozšíření a doplňkových aplikací s využitím No Code/Low Code vývojového prostředí a REST API, které umožňují přenositelnost na nové verze QAD ERP. Snadný upgrade na vyšší verze bez nákladného přenosu programových úprav umožňuje vyhnout se tzv. Death Cycle ERP („cyklus smrti ERP“), kdy naimplementovaná verze ERP systému kvůli náročnému upgrade postupně čím dále hůře podporuje změněné podnikové procesy.
QAD Adaptive Enterprise bude dále prodávána pro zákazníky On Premise, v partnerských cloudech a jako rozšíření pro stávající QAD cloudové zákazníky minimálně do roku 2029.
Nová generace ERP QAD O³
Přes stále širší využití moderních Non Progress technologií v rámci otevřené QAD Enterprise Architecture se stále větším rozšířením cloudových služeb byla potřeba dokončení přechodu na nativní cloudové technologie i u zbylých technologií.
Tyto požadavky naplňuje nová generace QAD ERP s názvem QAD O³, která je evolucí předchozí generace QAD Adaptive ERP a která bude uvedena na trh na jaře tohoto roku (v současnosti je dostupná pro vybrané zákazníky v rámci Early Adopter programu).
Zaměření QAD O³ zůstává stejné jako u předchozích generací QAD, tj. na podniky v oblasti výroby a logistiky se zvláštním zaměřením na vybraná průmyslová odvětví, což umožňuje, aby QAD O³ obsahoval potřebnou funkcionalitu, a přitom zůstal jednoduchý, snadno implementovatelný a flexibilní.
QAD O³ bude zákazníkům poskytován formou cloudových SaaS služeb, kdy bude provozován ve veřejném cloudu Amazon AWS v single tenant režimu. Nejprve přímo společností QAD, následně pak i vybranými QAD partnery.
Architektura systému a nasazení v AWS přispívají ke zvýšení dostupnosti. Plánované prostoje jsou minimalizovány použitím zákaznických rozšíření a integrační platformy, které jsou volně propojeny a snižují závislosti, které je třeba vyřešit během aplikace aktualizací a upgradů a umožňují větší automatizaci.
Neplánované odstávky jsou omezeny vysokou odolností Amazonu (vysoká dostupnost databáze Amazon RDS a použití více zón dostupnosti Amazon pro odolnost proti katastrofám). V případě potřeby je také možné rychle spustit další kontejnery a přidat tak další výpočetní výkon. Pro monitorování a alerting jsou využívány nástroje CloudWatch, Amazon SNS, DataDog.
Obdobně jako QAD Adaptive ERP využívá i QAD O³ otevřenou architekturu QAD Enterprise Architecture, základním rozdílem je ale náhrada platformy Progress novými technologiemi. Místo RDBMS Progress je využívána open source varianta RDBMS MySQL, tj. MariaDB, resp. cloudová služba Amazon Relational Database Service (Amazon RDS) v cloudu AWS, a aplikační logika je místo jazyka Progress 4GL/ABL napsaná v jazyce JAVA. Struktura DB tabulek QAD O³ v RDBMS MariaDB je stejná jako struktura DB tabulek QAD Adaptive v RDBMS Progress. V QAD O³ bude k dispozici nový QAD Reporting založený na rozšířené platformě JasperSoft.
QAD O³ využívá obdobně jako QAD Adaptive web uživatelské rozhraní QAD UX, nevyužívá už však .NET rozhraní dostupné ve dřívějších generacích QAD ERP. Obdobně je i pro tuto verzi využíván místo klasických programových úprav vývoj rozšíření a doplňkových aplikací s využitím vývojového prostředí No Code/Low Code a REST API. To spolu s novou integrační platformou QAD Integration Platform (pro integraci s dalšími aplikacemi QAD i externími aplikacemi a současně podporující EDI komunikaci) umožňuje přenos rozšíření a doplňkových aplikací z předchozí verze QAD Adaptive a kontinuální upgrade verze O³. Proto QAD přechod na tuto verzi označuje jako poslední upgrade ERP nebo vždy aktuální verzi ERP, které se netýká výše zmiňovaný „cyklus smrti ERP“. Výše zmiňované vývojové prostředí využívá pro rozšiřitelnost uživatelského rozhraní jazyk Typescript (varianta javascriptu) a pro business logiku jazyk JAVA.
QAD Integration Platform bude obdobně jako v případě cloudové verze QAD Adaptive využívat cloudovou integrační platformu DELL Boomi AtomSphere. QD Integration Platform se v QAD O³ využívá i pro řešení EDI komunikace.
QAD O³ se zaměřuje na samoobslužnou správu, kdy administrativní úlohy, jako je například přidávání tiskáren či převedení uživatelem vytvořených rozšíření do produkce. Pro kontinuální zlepšování podnikových procesů QAD O³ obsahuje nástroje pro podporu procesní inteligence s využitím AI (AI Enabled Process Intelligence).
Nově je také k dispozici platforma a aplikace AI „Champion“, generativní asistent AI umožňující kontextové dotazování systému a dokumentace v přirozeném jazyce. AI Champion bude podporovat optimalizaci ve specifických AI asistovaných modulech (např. ERP plánování).
Jak přejít na QAD O³?
O³ by mělo být všeobecně dostupné pro zákazníky na jaře tohoto roku. Pro stávající zákazníky využívající předchozí generace QAD ERP je dostupný program pro podporu přechodu na QAD O³ nazvaný QAD Elevate, v rámci kterého budou se zákazníkem vyhodnoceny všechny aspekty přechodu na QAD O³ a poskytována podpora při samotném přechodu. Nejdůležitější je při přechodu otázka náhrady stávajících zákaznických úprav (zda budou nahrazeny novou funkcionalitou QAD O³, formou zákaznických rozšíření nebo integrací jiných ASW pomocí QAD integrations Platform).
Pro snadnější přechod z předchozích generací QAD využívajících pro EDI komunikaci modul EDI eCommerce bude pro zákazníky s rozsáhlým využitím EDI komunikace dostupný během přechodného období i stávající modul EDI eCommerce.
Obdobně bude i pro omezenou dobu k dispozici reportovací nástroj QAD Reporting Framework využívaný v předchozích generacích QAD ERP a budou poskytnuty nástroje pro konverzi stávajících reportů do nového reportovacího prostředí QAD Reporting založeného na platformě JaperSoft.
QAD ERP jako součást ASW QAD Enterprise Applications
QAD ERP je hlavní a nejdůležitější součást skupiny podnikových ASW QAD Enterprise Applications.
Do této skupiny patří jak samostatné QAD ASW vytvořené QAD, tak i ASW získané akvizicemi dříve samostatných firem (na obrázku níže jsou červeně vyznačeny přímo rozšiřující moduly QAD ERP).
![]() |
Vladimír Karpecki Autor článku je senior konzultant společnosti Minerva ČR, která je výhradním dodavatelem podnikových aplikací firmy QAD v České a Slovenské republice. |