fb
IT Systems 3/2022 ERP systémy 20. 4. 2022 14:00

Jak na implementaci ERP systému, aby to firmě přineslo vysokou přidanou hodnotu?

Nasadit do firmy ERP systém a nasadit ho tak, aby tím firma získala skutečně konkurenční výhodu, to je diametrální rozdíl. Pouze 10 % firem zvládne imple­men­ta­ci ERP systému tak, že to pro firmu představuje opravdový přínos. Tak mluví výzkumy. A praxe toto tvrzení jen a jen potvrzuje. Proč se to firmám neda­ří? Jaké chyby dělají? Na co by si měly dát pozor? Přečtěte si tipy z praxe, které sestavili konzultanti systému Byznys.

Na implementaci ERP systému musíte mít ve firmě zázemí

Často se firmy upínají k ERP systému jako nástroji, který sám vše spasí. Někdo to firmě poradil, možná si zástupci vedení přečetli o tom, jak informační systém dá všechno dohromady. A bezhlavě se do toho vrhnou. To nedopadá dobře.

V případě tak velkého projektu, jako je nasazení ERP systému, se hodí nejdříve trochu zpomalit a vše si pořádně rozmyslet. Protože jestli investici do ERP systému nebudete brát jako opravdu pro­myš­le­ný a strategický krok, pak je snad výhodnější do toho nejít vůbec.

To, co potřebujete, je především zázemí a infrastruktura ve vlastní firmě. Aby celý projekt nasazení nového informačního systému do firmy dopadl úspěšně, musíte k ní přistoupit jako k události roku. V první řadě je potřeba delegovat správnou osobu. Někoho, kdo bude mít časovou kapacitu, zodpovědnost a zároveň přehled o firemních procesech. Případně bude mít k ruce další kolegy, kteří znají detailně chod jednotlivých oddělení. Zapomenout ale nesmíte ani na ostatní kolegy. Motivovat zaměstnance, aby v novém systému neviděli protivníka ale pomocníka, to je další z předpokladů úspěšného nasazení.

Obecně si musíte uvědomit, že implementace ERP systému je o spolupráci dvou stran. Ano, tohle zrovna slyšet nechcete, ale kromě ochoty budete muset věnovat projektu i svůj čas. Hrubý odhad dokonce říká, že vás to bude stát 2× více času než samotného dodavatele ERP systému, který těží ze své zkušenosti s podobnými projekty.

Všemu ale předchází ještě jeden zásadní krok, a to je výběr samotného partnera. Nezapomeňte, že pořízení ERP systému může být investice klidně na celý život. K tomu budete potřebovat opravdu spolehlivého partnera, se kterým si budete rozumět.

Podrobněji popsané tipy pro implementaci ERP systému najdete v e-booku, který je k dispozici na webu: www.byznys.eu/cs/implementace

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 5 IT Systems 4 IT Systems 3 IT Systems 1-2
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1