12. 6. 2025 8:00
Univerzita v Hradci se ohlíží za prvním rokem výuky informační bezpečnosti
V Česku chybí odhadem 5 000 odborníků na kyberbezpečnost. Univerzita Hradec Králové na to zareagovala ve spolupráci s experty z T-Mobilu zavedením nového oboru Informační a síťová bezpečnost. Právě končí jeho pilotní první ročník a výhled na další roky je velmi pozitivní. Zájem studentů o tento obor v meziročním srovnání vzrostl o třetinu.
Význam kybernetické bezpečnosti roste. V souvislosti s nárůsty útoků, ale třeba i nástupem nové legislativy na trhu roste poptávka po odbornících na kyberbezpečnost. Univerzita Hradec Králové proto loni otevřela studijní obor Informační a síťová bezpečnost. Na části přednášek a seminářů se podílejí odborníci z T-Mobilu a studenti tak mají možnost získat informace i od expertů z praxe, což je velmi ceněné.
„V odvětví kybernetické bezpečnosti v Česku narážíme na kritický nedostatek odborníků – na FIM UHK se jej snažíme saturovat. Letos končí pilotní první ročník, takže osnovu upravujeme za pochodu. Zájem o obor ovšem roste – loni se přihlásilo bezmála 130 studentů, letos je jich již přes 170, tedy o třetinu více. A velký zájem pozorujeme nejen u studentů oboru – přednášky navštěvují i studenti ostatních studijních oborů a fakult napříč celou UHK. Do budoucna se počítá s dalším prohlubováním výuky, například formou odborných seminářů, stáží nebo letních škol,“ říká doc. Mgr. Josef Horálek, Ph.D., odborný garant studijního programu Informační a síťová bezpečnost z FIM UHK.
Kybernetické hrozby se rychle vyvíjejí a je nezbytné na ně stejně pružně reagovat. Úroveň hrozeb roste nejen co do sofistikovanosti, ale i co do intenzity. Právě praktické dovednosti a zkušenosti s řešením nových výzev přináší do výuky specialisté z T-Mobilu.
„Rostoucí využívání AI útočníky při phishingových kampaních nebo vytváření malwaru na míru staví firmy před nové výzvy. Kyberbezpečnost musí být schopná rychle reagovat na nové hrozby a technologické trendy, které stále častěji útočníci využívají,“ vysvětluje Karel Medek, Technical Tribe Lead Protect ze společnosti T-Mobile, a doplňuje: „Co se týče kyberbezpečnosti, jedná se o obor s velkou budoucností, a především rostoucí poptávkou po odbornících. Všichni současní studenti Informační a síťové bezpečnosti už mají vybraného zaměstnavatele a jen v Česku je podle mého odhadu asi 5 000 volných míst, v celé EU pak až stovky tisíc.“

T-Mobile se dlouhodobě zaměřuje na osvětu a zvyšování digitální gramotnosti v oblasti kybernetické bezpečnosti nejen formou spolupráce s univerzitami. Řadu let pořádá interaktivní přednášky a zážitkové workshopy „Bezpečně on-line!“, kde se děti učí rozpoznávat rizika internetu, chránit osobní údaje a bezpečně komunikovat online, nebo workshopy zaměřené na digitální vzdělávání seniorů.
Zdroj: T-Mobile