Švýcarský nůž od ASUSu
Pokud se nemůžete rozhodnout, jestli pro vás bude lepší notebook nebo tablet, a současně váháte mezi Windows a Androidem, bude pro vás vysvobozením ASUS Transformer Book V, který Asus představil na veletrhu Computex. Transformer Book V je multifunkční zařízení umožňující pracovat v pěti režimech – jako notebook nebo tablet s Windows, jako notebook nebo tablet s Androidem, a konečně jako smartphone s Androidem.
Transformer Book V vypadá na první pohled jako notebook s odnímatelným 12,5palcovým IPS displejem s HD rozlišením. Displej je samozřejmě dotykový, aby jej po oddělení od klávesnice bylo možno používat jako tablet. V režimu notebook nabízí Transformer Book V plnohodnotnou klávesnici a touchpad a pomocí tlačítka jej lze plynule přepínat mezi operačními systémy Windows 8.1 a Android 4.4 KitKat. Notebook je vybaven procesorem Intel Core a úložištěm o kapacitě až 1 TB.
Jak již bylo zmíněno, po odejmutí lze displej používat jako samostatný tablet s Windows 8.1. Když se pak do tabletu vloží smartphone, je možno tablet přepnout do režimu s Android 4.4 KitKat. Přepínání mezi systémy se provádí poklepáním na displej. V režimu tablet lze data ukládat na SSD disk s kapacitou až 128 GB.
V režimu chytrého telefonu běží Transformer Book V na operačním systému Android 4.4 KitKat. Jde mimochodem o první LTE smartphone, který pohání čtyřjádrový procesor Intel Atom. Mezi jeho známé přednosti patří především úspornost. V kombinaci s baterií o kapacitě 2500 mAh by Transformer Book V obsahuje měl nabídnout až 10 hodin brouzdání na internetu bez nabíjení.
Poznámka šéfredaktora: Zařízení jsme zatím neměli možnost otestovat a blíže prozkoumat, ale na základě prvních informací lze usoudit, že jde o hybrid s velmi specifickým určením. Někdo může být nadšený z jeho všestrannosti, my o výhodách schizofrenního přístupu vážně pochybujeme. Práce inženýrů a konstruktérů ASUSu dala vzniknout složitému zařízení, ve kterém vidíme řadu kompromisů.
Švýcarský nůž může na cestách v nouzi zastoupit vývrtku, nůžky nebo pilník, ale přesto pochybuji, že jej někdo doma používá jako standardní nástroj pro otevírání vína nebo manikúru. Specializované nástroje totiž nabízí mnohem lepší funkčnost a pohodlí. Jinak řečeno - konstruktéři v ASUSu zřejmě neznají příběh o tom, jak pejsek s kočičkou vařili dort.









