fb
11. 8. 2020 14:04

Na konci roku nás čeká další zpřísnění ochrany plateb kartou

VisaVe většině evropských zemí vstoupí 31. prosince 2020 v platnost nové nařízení, podle kterého mohou banky v některých případech provádět kontrolní kroky navíc, když budete platit na internetu. Jde o nařízení známé jako silné ověření zákazníka neboli SCA (Strong Customer Authentication), které vytvořil Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) k ochraně e-shopů a jejich zákazníků před podvody. Dodatečné kontroly slouží k tomu, aby se banky ujistily, že kartu používáte skutečně vy a nikoli podvodník.

Ptáte se, co to znamená pro vás? V první řadě je důležité, aby se s vámi banka mohla jednoduše spojit. Když si příští rok zaplatíte dovolenou nebo oblečení kartou online, měli byste se ujistit, že na vás má banka správné kontaktní údaje.

Za druhé je vhodné seznámit se s identifikačním procesem. Pokud je to nutné, musejí banky dle SCA ověřit klientovu totožnost na základě dvou faktorů. K tomu mohou použít něco, o čem vědí, že vlastníte pouze vy (jako je registrovaný mobil), něco, co znáte pouze vy (jako je heslo či PIN), nebo důkaz o tom, že jde právě o vás (jako je otisk prstu).

Kombinaci si vybírá banka sama a jednotlivě je některé banky už testují. Pohodlné je používat bankovní aplikaci v kombinaci s biometrickým ověřováním, které využívá například otisky prstu či rozpoznávání obličeje. Biometrie je v praxi jednoduchá, rychlá a dostatečně bezpečná. Jakmile si na registrovaném mobilu nastavíte biometrii, splníte požadavek SCA na dvě formy ověření. Jinou možností je jednorázový, čtyřmístný, kód (OTP – one-time password), který banka obvykle pošle rovnou na mobil. Tyto dvě možnosti, biometrie a jednorázový kód, jsou pro zákazníky vhodnější variantou než klasické heslo, které můžeme lehce zapomenout.

Marcel Gajdoš Marcel Gajdoš
Autor článku je regionálním manažerem společnosti Visa pro Česko a Slovensko.

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 7-8 IT Systems 6 IT Systems 5 IT Systems 4
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1