Hyperspektrální kamery umí hlídat správné složení léků či potravin
Konica Minolta uvedla na český trh hyperspektrální kamery pro kontrolu materiálů a chemického složení výrobků. Jejich technologie dokáže odhalit špatné složení potravin nebo léčiv, přítomnost nežádoucích materiálů nebo drobné porušení vakuového balení, které není možné odhalit pouhým okem. Podle výrobce kamery rozpoznají stovky různých materiálů a jsou vhodné především pro kontrolu výroby v potravinářském a ve farmaceutickém průmyslu, kde dosahují až 99% úspěšnosti v odhalování nedostatků.
Konica Minolta převzala společnost SPECIM, předního světového výrobce hyperspektrálních kamer, a jeho technologie rozšiřuje portfolio systémů Konica Minolta určených pro výrobní podniky.
„V oblasti farmacie dokážou kamery SPECIM vzdáleně ověřit například množství účinné látky v každé vyrobené tabletě. Předejdou tak nejen výrobě léků s nesprávným složením, ale upozorní i na možnou záměnu vizuálně totožných léků v rámci výrobního procesu, kterou by běžná kontrola lidským operátorem neodhalila,“ řekl Milan Obertík ze společnosti Konica Minolta.
Milan Obertík
V oblasti potravinářské výroby mohou hyperspektrální kamery pomoci s odhalením kontaminace výrobků cizími materiály a objekty, jako jsou kovové špony nebo kusy plastů. Dokážou rovněž zaznamenat nedokonalost vakuového balení a tím předejít rychlému znehodnocení produktů.
„Kamery dokážou odhalit cizí těleso již od 0,1 mm a lze je naprogramovat na detekci stovek materiálů. Fungovat dokážou samozřejmě v režimu 24/7, čímž opět zvyšují efektivitu kontrolního procesu oproti běžné kontrole lidským operátorem. Hyperspektrální technologie je tak vhodným doplňkem pro naše stávající řešení pro výrobní podniky určené k detekci defektů, kontrole montáže či počítání a rozpoznávání objektů,“ uzavřel M. Obertík.