fb
13. 10. 2021 17:00

Banking Software Company fúzuje s W.UP

Banking Software Company (BSC) a maďarská společnost W.UP oznámily, že získaly všechny regulační souhlasy a úspěšně dokončily fúzi. Vznikla tak nová skupina Finshape, která umožní tradičním bankám rychlejší digitální transformaci v postpandemické ekonomice. Za Finshape stojí PortfoLion Capital Partners, jedna z předních firem střední Evropy v oblasti rizikového kapitálu a private equity. Vznik nové skupiny je prvním krokem v plánované expanzi v Evropě, regionu APAC a MENA. Finshape se bude od začátku starat o více než 100 klientů na čtyřech kontinentech, včetně Raiffeisen, BNP Paribas, Erste, Société Générale a Alfa-Bank, a jejich řešení digitálního bankovnictví bude využívat 35 milionů uživatelů. Kanceláře bude mít po celé Evropě.

„Střední Evropa je centrem digitální transformace. Je zde mnoho technologických talentů a pokročilá digitální infrastruktura odpovídající západnímu světu a začínajícímu podnikání,“ uvedl Jenő Nieder, zástupce generálního ředitele PortfoLionu, a doplnil: „Jsem poctěn, že jsem mohl pomoci fúzi dvou výjimečných týmů s regionálními kořeny a globální vizí. Čeká je velká budoucnost, kdy budou pronikat na nové trhy organicky, a to i prostřednictvím budoucích akvizic.“

Výše uvedené dokládají i čísla. Očekává se, celosvětově bude internetové bankovnictví využívat 2,5 miliardy lidí. Hodnota trhu digitálního bankovnictví by pak měla dosáhnout hodnoty 8,6 miliardy dolarů. Jenže mnozí tradiční hráči v Evropě, v asijsko-pacifickém regionu, na Středním východě či v severní Africe notně zaostávají za plně digitálními bankami a technologickými hráči. Dokonce pětina finančních institucí ve střední Evropě se digitalizací vůbec nezabývá a jen třetina má specializované týmy, které na ní pracují.

BSC a W.UP chtějí jít naproti digitální transformaci především rychlostí a kompletní nabídkou služeb. „Naše manažerské týmy se znaly dlouho a respektovaly se. Jsem nadšený, že nyní stojíme bok po boku, abychom pomohli tradičním bankám dohnat digitální lídry a dokonce je porazit v jejich vlastní hře," řekl k fúzi Petr Koutný, generální ředitel BSC.

„Jedním z hlavních důvodů, proč fúze proběhla, je to, že produkty a znalosti W.UP a BSC se skvěle doplňují. Díky tomu získají banky na jednom místě vše, co potřebují pro svoji transformaci. Tedy nejen software, data ale i zkušenosti,“ vysvětluje József Nyíri, generální ředitel W.UP, který mimo jiné sehrál aktivní roli při akvizici skupiny IND v roce 2013 společností Misys, nyní Finastra. „Ovšem při rozhodování o fúzi jsme brali v potaz i další věci než jen výhody, které to přinese našim klientům. Tím zásadním byly hodnoty a vize. V nich jsme našli také 100% shodu,“ dodal Nyíri.

Nově vytvořený subjekt využívá znalosti low-code vývoje bankovního softwaru a pokročilou analytiku dat zaměřenou na finanční zdraví zákazníka. Finshape pomůže bankám vytvořit a dále rozvíjet jejich digitální platformy a zároveň jim umožní lépe pracovat s informacemi o klientech.

Právě po tom banky často volaly. „Doposud byly tyto služby roztříštěné a poptávat specializované produkty od dodavatelů nepůsobících lokálně bylo často komplikované, zdlouhavé a někdy i riskantní,“ poznamenal Tomáš Zrna, ředitel IT digitálního rozvoje Raiffeisenbank, a dodal: „Personalizace obsahu, předkládaní relevantních nabídek v reálném čase jako reakce na události klienta včetně geolokačních technologií jsou inovace, které posunují bankovní trh dopředu a zvyšují míru zákaznické spokojenosti.“

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 7-8 IT Systems 6 IT Systems 5 IT Systems 4
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1