fb
IT Systems 12/2020 Trendy ICT 5. 2. 2021 8:58

Technologické trendy budoucnosti podle společnosti Ericsson

EricssonSpolečnost Ericsson pravidelně přináší předpověď trendů pro oblast telekomunikačních sítí. Technologie budoucnosti podle ní přinesou plně digitalizovaný, automatizovaný a programovatelný svět, ve kterém budou všichni lidé, stroje, věci a místa navzájem propojení. Síťový provoz bude v budoucnu generovat nejen lidská komunikace, ale také propojené, inteligentní stroje a roboty s umělou inteligencí. V průběhu času klesne provoz generovaný lidmi, zatímco poroste provoz generovaný stroji a systémy počítačového vidění – včetně autonomních vozidel, dronů a sledovacích systémů.

Oddělení výzkumu společnosti Ericsson definovalo 7 trendů, které ovlivní vývoj a podobu sítí v nejbližší budoucnosti:

  1. Automatizovaný svět založený na spolupráci – V budoucnosti se na světě objeví stovky miliard propojených objektů, které budou nepřetržitě generovat velké objemy informativních dat. Tato data umožní vytvořit digitální dvojčata všech objektů, což nakonec povede k možnosti vytvořit digitální reprezentaci všeho fyzického.
  2. Propojené a inteligentní stroje – Inteligence a kognitivní schopnosti strojů se budou rozšiřovat a díky tomu se stanou autonomnější. Poroste jejich porozumění světu kolem a schopnost interagovat s okolím. Kognitivní stroje jsou schopné samostatného učení na základě interakcí a zkušeností.
  3. Internet smyslů – Schopnost poskytovat multisenzorické zážitky přes sítě budoucnosti usnadní přenos zkušeností přes internet. Nakonec to povede ke vzniku internetu smyslů, který kombinuje vizuální, zvukové, haptické a další technologie, aby zprostředkoval lidem smyslové zážitky.
  4. Neustálá konektivita bez omezení – Síť budoucnosti bude poskytovat neomezující výkon pro uspokojení potřeb lidí, věcí a strojů zlepšením vícerozměrného pokrytí, zvýšením kapacity a rozšířením schopností.
  5. Všudypřítomná síťová výpočetní struktura – Síťová výpočetní struktura integruje připojení, výpočetní techniku a úložiště, které budou vzájemně reagovat, aby poskytovaly maximální výkon, spolehlivost a nízkou latenci. Připravované nové výpočetní architektury zahrnují programování orientované na paměť, optické výpočty, nanočipování, neuromorfní výpočty, a dokonce i kvantové výpočty.
  6. Důvěryhodná infrastruktura – Vlády a podniky zavádějí pokročilé technologie pro bezpečné zajištění kritických procesů. Řešení síťových platforem využívají důvěrné výpočty k ochraně identit a jejich dat, čímž také poskytují záruku uživatelům a regulačním orgánům. To vyžaduje automatické posouzení důvěryhodnosti všech síťových prvků, věcí, strojů a aplikací, jakož i výpočetních a úložných prostředků pomocí vzdálené atestace a umělé inteligence.
  7. Kognitivní síť – Vize sítí bez zásahu obsluhy znamená, že nasazení a provoz sítí budou mít na starosti důvěryhodné AI technologie. Samotná síť se bude neustále učit ze svých pozorování prostředí, interakcí s lidmi a předchozích zkušeností. Kognitivní sítě budou ze své podstaty důvěryhodné - tj. spolehlivé, bezpečné, spravedlivé, transparentní, udržitelné a odolné.

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 1-2 IT Systems 12 IT Systems 11 IT Systems 10
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1