fb
IT Systems 1-2/2021 ITIL – Řízení IT IT Security 26. 3. 2021 8:08

Vysoká dostupnost je havarijním pojištěním pro váš online projekt

Serverová řešení s vysokou dostupností zažívají zasloužený boom. U nás je nyní klienti poptávají o 40 % častěji než v předchozích několika letech. Zejména velké e-commerce projekty si totiž snadno spočítají, že se jim taková investice mnohonásobně vyplatí. Výpadek si jednoduše nemohou dovolit.

Koneckonců jak dopadají řešení bez vysoké dostupnosti jsme všichni zaznamenali na zářném příkladu kolapsu vládního systému pro kompenzační programy Covid. O přesné příčině havárie se stále spekuluje, ale jedno je jasné - kdyby infrastrukturu provozovali v režimu vysoké dostupnosti, o žádném skandálu bychom se nedoslechli.

Co je „vysokodostupňové“ řešení

O vysoké dostupnosti se mluví hlavně v souvislosti s infrastrukturou složenou z více serverů - tzv. clusterem. Takové seskupení serverů poskytuje výkon provozované aplikaci či databázi včetně rezervy pro případ neočekávané poruchy. I ty nejkvalitnější servery jsou totiž stále jen hardwarem, u kterého vždy může dojít k selhání.

Infrastruktura s vysokou dostupností zajišťuje bezchybné fungování i pokud některý ze serverů najednou přestane fungovat. Proto je obzvlášť vhodná pro provoz kriticky důležitých částí vašeho online projektu, kde si nemůžete dovolit sebemenší výpadek - zejména produkční a databázovou část.

Prakticky si vysokou dostupnost můžete představit jako havarijní pojištění, díky kterému hned po nehodě dostanete nový vůz. V kombinaci s příjemnou formou amnézie, jejímž následkem vy i vaše okolí zapomenete, že k nějaké havárii vůbec došlo. Protože navenek se vlastně vůbec nic nestalo.

Komu se vysoká dostupnost vyplatí?

Vysoká dostupnost není pro každého. Investice do ní pro vás může snadno znamenat zdvojnásobení nákladů na hostingové řešení. Pokud ale provozujete větší e-shop, kde by vás každá hodina výpadku stála desetitisíce v ušlých tržbách či více, náklady na servery se vám mnohonásobně vrátí.

Když už totiž k poruše hardwaru dojde, oprava nějakou dobu zabere (u nás ji garantujeme do 60 minut, ale není to běžné). Po znovuzprovoznění nebo výměně serveru následují další prodlevy - například opětovné nabíhání databáze. Doba výpadku tak snadno naroste na několik hodin, a vaše náklady nekontrolovatelně naskakují.

Navíc nejde jen o neuskutečněné prodeje - výpadek rozvrátí fungování celé firmy, od logistiky až po administrativu. Zároveň přicházíte o důvěru zákazníků, kteří v online světě velkou trpělivostí neoplývají. Půjdou nakoupit jinam a zpět se už často nevrátí. O nákladech na reklamu, které v momentě výpadku vyhazujete oknem, ani nemluvě.

Pokud váš e-shop běží na vysokodostupňovém řešení, porucha jednoho serveru pro vás neznamená vůbec nic. Pravděpodobně si jí vůbec nevšimnete ani vy, natož vaši zákazníci. Budete dál prodávat, jakoby se nechumelilo.

Fyzické nebo cloudové řešení?

Vysoká dostupnost je skloňována hlavně v souvislosti s virtualizací, my ale klientům primárně doporučujeme fyzická řešení. Oproti cloudu disponují výrazně vyšším garantovaným výkonem a nižší síťovou režií. Pro e-shop v našem příkladu to znamená rychlejší odezvu a lepší zákaznickou zkušenost, což v konečném důsledku vede k vyššímu obratu.

Nemůžeme zapomenout ani na náklady - jednotka výkonu u fyzických řešení totiž vyjde výrazně levněji. Zejména v objemech výkonu, které projekty vhodné pro vysokodostupňovou infrastrukturu potřebují, je cenový rozdíl opravdu znát. Pro volbu cloudového řešení byste tak museli mít opravdu pádné důvody.

Vyplatí se vám tedy investovat do vysoké dostupnosti? Pokud provozujete větší e-shop nebo jiný velký online projekt a se svým byznysem to myslíte vážně, odpověď je za nás: „zcela jistě ano“. Nechcete přece skončit na titulních stránkách médií, jako neslavný systém na rozdělování podpory podnikatelům...

Lucie Rybičková Lucie Rybičková
Autora článku je PR manažerka společnosti vshosting~

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 6 IT Systems 5 IT Systems 4 IT Systems 3
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1