fb
IT Systems 12/2020 ITIL – Řízení IT 26. 1. 2021 6:00

Jednoduchost a spolehlivost pomáhají redukovat náklady spojené s provozem IT systémů

Igor CejkovskýKonec roku je tradičně obdobím bilancování, ale i plánování. Zeptali jsme se proto Igora Cejkovského, manažera společnosti Synology pro Česko, Slovensko a Maďarsko, jak hodnotí uplynulý rok, co očekává od roku následujícího a na jaké novinky se můžeme těšit od tohoto předního výrobce datových úložišť a síťových zařízení.

Rok 2020 byl plný výzev. Jaké výzvy přinesl vám?

Změnil se způsob naší práce. Způsob, jakým přistupujeme k datům, jak je ukládáme, jak je sdílíme s kolegy. Bylo třeba rychle a efektivně reagovat, a pokud jde o naši firmu, byli jsme poměrně dobře připraveni. Používáme vlastní produkty na synchronizaci, ukládání a přístup k datům, takže jediný rozdíl byl v tom, že jsme neseděli za stolem v kanceláři, ale doma v pracovně, přesto jsme čelili výzvám efektivní organizace mítinků, konferencí a podobně. Zaznamenali jsme ale velký růst požadavků firem, které takové štěstí neměly. Reagovali jsme tak rychle, jak jsme mohli ‒ zdarma jsme zpřístupnili VPN Plus řešení a zorganizovali jsme sérii webinářů na téma práce na dálku, tedy home-office.

Pandemie ale nekončí, jak plánujete pokračovat?

Uvědomujeme si, že pohled firem se změní, mnoho z nich bude čelit problémům se snížením rozpočtu, ale zároveň budou stále produkovat množství dat, která musí efektivně ukládat a pracovat s nimi. Synology vnímáme jako průkopníka v této oblasti, právě díky tomu, že přicházíme ze sektoru menších firem, kde jsou vyšší nároky na efektivitu vynaložených zdrojů a rychlou návratnost investic. Klíčový pojem ‒ All in one server, tedy řešení kombinující funkce více serverů do jednoho.

Jak pomáhá Synology redukovat náklady na IT?

NAS, tedy Network Attached Storage v překladu znamená síťové úložiště. To už ale dávno neplatí o Synology NAS, proto jsme si to předefinovali na Networking, Applications, Server a hned vám vysvětlíme, proč. Ukládání dat je stále samozřejmě hlavní funkcí NAS, což si uvědomujeme. Synology DSM, operační systém, na kterém stojí úspěch Synology, je považován za nejpokročilejší operační systém pro NAS servery. Stará se o bezproblémový provoz důležitých funkcí, jako jsou protokoly pro přenos dat, SMB, AFP, NFS, iSCSI a mnohé další. Poskytuje pokročilou správu uživatelů, vysokou úroveň bezpečnosti a navíc rozšiřitelnosti, pomocí více než 100 převážně bezplatných aplikací, které nazýváme balíčky. A tak se z NAS může stát například kamerový systém, zálohovací systém, DNS server, AD server, kompletní řešení pro produktivitu a online spolupráci na dokumentech, mailový server, řešení pro virtualizaci a podobně.

Jaké novinky čekají uživatele v roce 2021?

DSM 7, nejnovější verze operačního systému, který je momentálně v beta fázi, bude jistě vrcholem roku pro stávající i nové uživatele Synology NAS. Naším cílem bylo vytvořit nejlepší operační systém, jaký jsme kdy představili. Zaměřili jsme se na spolehlivost, výkonnost, jednoduchost a škálovatelnost. Zatímco jednoduchost byla často výsadou sektoru pro domácí uživatele, Synology úspěšně přineslo intuitivní uživatelské rozhraní a snadnou konfiguraci i do sektoru SMB, tedy menších a středních firem, a momentálně míříme i mezi velká podniková řešení. Doba, kdy si bylo třeba IT administrátora představit jako někoho, kdo sedí za černou obrazovkou s příkazovým řádkem, je dávno pryč. DSM 7 nabízí vylepšeného pomocníka, který doprovází uživatele nebo administrátora při prvních krocích, ale pomáhá mu i odstraňovat technické problémy, jako například poruchu RAID pole a podobně. Kromě toho, že upozorní na zjištěný problém, aktivně navrhne nebo přesměruje uživatele k postupu na jeho vyřešení.

Proč právě jednoduchost a spolehlivost?

Jednoduchost a spolehlivost již z principu pomáhají redukovat náklady spojené s provozem IT systémů. Doba, kdy se IT administrátoři dívali na černé obrazovky s příkazovým řádkem, je pryč. Rovněž doba, kdy jste si před konfigurací služby museli přečíst 50stránkovou příručku. Intuitivnost, kterou nabízí DSM uživatelské rozhraní s vylepšeným pomocníkem a pokročilými technologiemi pro sledování stavu a správu systému, pomáhají redukovat výdaje spojené s konfigurací a administrací takového systému. Co se týče spolehlivosti, i když se produkty Synology vyznačují vysokou spolehlivostí, závadu nelze nikdy vyloučit, proto jsme pracovali na vylepšení podpory zákazníkům v případě technických problémů.

Jaké typy podpory poskytuje Synology po zakoupení produktu, při jeho používání?

Všichni zákazníci mají k dispozici technickou podporu, která je pro zákazníky z České republiky a Slovenska i v jejich rodném jazyce. Novinkou je ale hardwarová podpora, která je poskytována na dvou úrovních. Expresní výměna je bezplatná služba, jejímž cílem je výměna nebo oprava zařízení specialisty do 5 pracovních dnů. Tato negarantovaná bezplatná služba je dostupná pro vybrané modely plus série, routery a SSD disky pocházející z oficiální české distribuce. Pro náročnější zákazníky poskytují distributoři možnost zakoupení Next Business Day servisních balíčků, které mají různé úrovně reakční doby.

Jak Synology podporuje resellery?

V únoru jsme spustili nový, ještě atraktivnější partnerský program. Změna nastala v systému odměňování a benefitů pro partnery. Nabízíme 5 úrovní partnerství, které jsou propojeny se systémem tréninků a certifikací SIT ‒ Synology Intensive Training. Kromě zpětných rabatů, prioritní technické podpory, demo zařízení, marketingové podpory a tréninků nabízíme také přímý kontakt na zástupce Synology v České republice a také konzultace a poradenství při výběru produktů. Zachovali a vylepšili jsme program podpory projektových prodejů.

Jaký bude obsah školení Synology Intensive Training?

DSM Architect je základní modul SIT, který se bude věnovat všem důležitým tématům, jako návrh správného řešení s ohledem na technické specifikace, základní a pokročilá témata z oblasti NAS a úložišť, počítačových sítí, ale také specifika systému DSM, jeho výhody a správnou konfiguraci, údržbu a odstraňování technických problémů. DSM Architect bude jednodenní trénink, ke kterému bude dostupných 7 přípravných videí, vysvětlujících základy. Během tréninku tak zůstává více času na náročnější a důležitější témata.

Backup Architect je dvoudenní trénink, který podrobně vysvětluje řešení zálohování pomocí Synology NAS. Evidujeme vysoký zájem o tuto problematiku, hlavně po uvedení řešení Active Backup Suite, kam patří i Active Backup for Business. Vnímáme velký zájem o tento balíček pro pokročilé zálohování bez licencí. Backup Architect pomáhá systémovým integrátorům a resellerům dostat z tohoto balíčku pro své zákazníky maximum.

V prosinci 2020 jsme uvedli online trénink pro koncové zákazníky, který se také hodí i pro administrátory v menších firmách, nebo jako příprava na SIT. Základy DSM, jak se tento trénink nazývá, je čtyřhodinový online trénink, jehož cílem je umožnit využívání Synology NAS i pro ty, kteří ještě nemají zkušenosti s našimi systémy a preferují interaktivní online trénink před samostudiem materiálů dostupných v naší znalostní databázi.

Vraťme se ale ještě k DSM 7 a výkonnosti a škálovatelnosti.

DSM 7 je rychlejší než DSM 6.2, změna je viditelná při přihlašování, při práci v uživatelském rozhraní, ale i při práci se soubory a údržbě. Výkon se zvýšil nejen za normálních podmínek, kdy postřehnete výrazně rychlejší přihlašování se do DSM, práci s aplikacemi a balíčky, ale například i zvýšení výkonu RAID 6, jak při degradaci, tak i za normálních podmínek, kde jsme dosáhli až 80% zvýšení výkonu. Proces opravy RAID pole je v nové verzi výrazně rychlejší, a to až o polovinu.

Jak jsem zmiňoval na začátku rozhovoru, každý den produkujeme množství dat, která je nutné bezpečně ukládat, a naší odpovědí na požadavky na velkokapacitní úložiště je Peta Volume. V DSM 7 pomocí Peta Volume poskytujeme možnost vytvoření svazku až 1PB. Více dat ale přináší vyšší potřebu efektivity. Aby bylo možno úložiště využít co nejefektivněji, deduplikace bude v DSM 7 rozšířena z úrovně aplikací, jak ji známe v aktuální DSM verzi, na celý NAS. Tato funkce bude uvedena v roce 2021 jako update pro DSM 7.

Zálohování dat je velká výzva, jakou odpověď má pro zákazníky Synology?

Jak poznáte dobré zálohovací řešení? Zálohuje kompletní infrastrukturu ‒ fyzické počítače, virtuální a fyzické servery a v dnešní době stále častěji i cloud. Ano, zálohování cloudových řešení, jako je G-Suite a Microsoft 365, je stále populárnější. Dobré řešení podporuje deduplikaci, aby šetřilo úložný prostor a nevytěžovalo síť. Podporuje centrální management a monitoring. Dobrá řešení jsou samozřejmě placená, protože zmíněné pokročilé funkce podléhají zpravidla nějakému licenčnímu modelu. A jak poznáte vynikající zálohovací řešení? Je to jednoduché. Pokud dokážete identifikovat dobré řešení, tak vynikající řešení nabízí pokročilé funkce dobrého řešení a nevyžaduje licence. A právě to je Active Backup Suite od Synology!

Active Backup for Business se v následujícím roce dočká několika vylepšení. Pokud jde o platformy, oznámili jsme nadcházející vylepšení pro linuxové prostředí a příchod Active Backup Agenta, který rozšíří možnosti zálohování na této platformě. Uživatelé MacOS se také mohou těšit na příchod Active Backup for Business pro tuto platformu, pracujeme totiž i na řešení zálohování pro Mac uživatele. Jeden z nejčastějších požadavků, který jsme dostávali, byla možnost šifrování záloh, a protože věnujeme velký důraz zpětné vazbě od zákazníků, Active Backup bude podporovat AES256 šifrování záloh, které zaručí velmi vysokou bezpečnost zálohovaných dat.

Stejně jako dojde k propojením Synology C2 cloudu a Synology NAS k vytvoření hybridního cloudu, plánujeme také integraci Active Backup for Business do Synology C2. Bude tak možné zálohovat zmiňované platformy nejen na Synology NAS, ale také přímo na Synology C2 server, který je pro evropské zákazníky umístěný v německém Frankfurtu.

Synology je známé jako privátní cloud, naznačujete ale propojení se Synology C2 cloudem, proč?

Hybridní cloud kombinuje výhody cloudových úložišť a lokálních, takzvaných on-premise úložišť. Privátní cloud nabízí úplnou kontrolu nad soubory, rychlost přístupu k souborům limitovanou pouze rychlostí sítě, a je tedy ideálním řešením pro bezpečnou, pohodlnou a rychlou práci se soubory, nezávislou na rychlosti a dostupnosti připojení k internetu. Takové řešení s vlastním hardwarem může firmě navíc ušetřit řádově tisíce až desítky tisíc eur, protože náklady na cloudová řešení výrazně rostou s rostoucím množstvím dat. Na druhé straně, při cloudových řešeních je počáteční investice nižší než v případě privátního cloudu. Přístup k datům bývá také jednodušší, nemusí se řešit VPN připojení a s tím spojená konfigurace a nároky na síťový hardware. V Synology věříme, že hybridní cloud pomůže zkombinovat výhody obou těchto řešení. Kombinace Synology NAS a Synology C2 cloud efektivně spojuje výhody obou řešení. Synology C2 cloud slouží jako primární úložiště dat a nejpoužívanější data jsou zároveň synchronizována a uložena i na lokálním NAS. Zajistí se tak rychlý přístup nezávislý na připojení k internetu, ale díky C2 cloudu jako primárnímu úložišti je také velmi jednoduché data synchronizovat mezi jednotlivými pobočkami jedné firmy. Lokální hardware zároveň nemusí být stavěn na celkovou kapacitu, jakou disponují data v C2 cloudu, protože vždy je na něm jen část dat, právě ta část, která je potřebná pro práci.

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 6 IT Systems 5 IT Systems 4 IT Systems 3
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1