XDR
Jen další zkratka ve světě kybernetické bezpečnosti?
Zkratka XDR termínu Extended Detection and Response, tj. rozšířená detekce a reakce, je bezpečnostní nástroj, který poskytuje komplexní funkce detekce kybernetických hrozeb a reakce na ně. Na rozdíl od řešení EDR, která jsou určena primárně k ochraně koncových zařízení v organizaci, řešení XDR rozšiřují rozsah detekce kybernetických hrozeb na další vrstvy bezpečnostního řešení, jako jsou například aplikace, IoT zařízení apod.
Mezi klíčové funkce řešení XDR patří detekce bezpečnostních incidentů, automatizace schopností reakce a integrace zpravodajských a telemetrických dat z různých zdrojů s bezpečnostní analytikou za účelem korelace a kontextualizace bezpečnostních událostí a výstrah. Jeho výhodou je rovněž snazší škálovatelnost a přizpůsobitelnost komplexním potřebám zabezpečení.
Z čeho se systémy XDR skládají
XDR se skládá z ucelené sady bezpečnostních nástrojů a technologií, které spolupracují s cílem odhalovat, analyzovat a pohotově reagovat na kybernetické hrozby. Zavedením řešení XDR organizace posiluje svou celkovou bezpečnostní pozici, zajišťuje lepší ochranu citlivých dat a zabraňuje komplexním kybernetickým útokům.
Základem systémů XDR jsou pokročilé detekční funkce, včetně ochrany koncových bodů a reakce na ně, analýzy síťového provozu a analýzy chování uživatelů. Všechny tyto součásti neustále monitorují a analyzují jakoukoli podezřelou aktivitu v IT infrastruktuře a prostředí organizace. S hlavním cílem identifikovat potenciální hrozby.
XDR využívá algoritmy strojového učení a umělou inteligenci k aktualizaci a zvýšení účinnosti detekce hrozeb prostřednictvím sběru a analýzy dat o kybernetických hrozbách s využitím nových a pokročilých přístupů a vzorců. Díky všem těmto obranným mechanismům se systémy XDR dokáží přizpůsobit vyvíjejícím se komplexním hrozbám a poskytují proti nim robustní ochranu. Zákazníci tak mají jistotu, že ať se stane cokoli, jejich podnikání nebude ovlivněno a zachová si kontinuitu a nepřerušený provoz.
Jak XDR funguje
Rozšířená detekce a reakce shromažďuje a automaticky koreluje data napříč různými vrstvami zabezpečení, jako je e-mail, koncový bod, server, cloudová infrastruktura a síť. To pomáhá k rychlejšímu odhalování hrozeb a kybernetických útoků a také vede ke zkrácení doby vyšetřování a reakce prostřednictvím bezpečnostní analýzy. Implementace XDR pomáhá minimalizovat počet bezpečnostních produktů, zlepšit integraci platforem, eliminovat únavu z výstrah a snížit provozní náklady. Bezpečnostní postup probíhá ve třech krocích:
- Příjem a normalizace objemů dat z koncových bodů.
- Detekce: XDR analyzuje a koreluje dat pro automatickou detekci skrytých a sofistikovaných hrozeb pomocí pokročilé umělé inteligence (AI) a strojového učení (ML).
- Reakce: XDR prioritizuje data o hrozbách podle závažnosti, takže administrátoři mohou rychle analyzovat a třídit nové události a automatizovat činnosti vyšetřování a reakce.
Jaké jsou výhody XDR
Lepší transparentnost napříč sítěmi – XDR nabízí přehled o firemní infrastruktuře tím, že sdružuje data ze zdrojů a zjednodušuje tak monitorovací úkoly bezpečnostních týmů. Tento komplexní přístup eliminuje potřebu různých bezpečnostních a reakčních nástrojů zaměřených na síťové aspekty, což vede ke zvýšení efektivity a účinnosti.
Žádné falešně pozitivní výstrahy – Stávající bezpečnostní nástroje jsou známé tím, že generují velké množství falešně pozitivních výstrah, což je pro každý tým bezpečnostních analytiků časově náročný proces, protože musí zkoumat a přijímat opatření související s hrozbami, které v reálu nejsou skutečnými kybernetickými útoky. To může být pro každý bezpečnostní tým nepříjemný proces. Minimalizace počtu falešných upozornění na kybernetické útoky a zaměření se na ty skutečné pomáhá rychleji odstraňovat hrozby. Únava z výstrah snižuje výkonnost bezpečnostního týmu.
Vylepšená a pokročilejší automatizace – Systém XDR automatizuje reakce prostřednictvím analýzy chování entit v daném prostředí. Automatizované reakce snižují tlak na pracovníky kybernetické bezpečnosti, což umožňuje uvolnit členy týmu na důležitější úkoly, aby se mohli soustředit na případy, které vyžadují vysokou expertízu. Díky automatizaci XDR jsou hrozby řešeny okamžitě, aby se zabránilo narušení prostředí a dalším následkům pro organizaci.
Okamžitá a efektivní detekce hrozeb a reakce na ně – Lepší vizibilita a automatizovaná řízená detekce vedou k rychlejší a efektivnější detekci hrozeb na koncových bodech a reakci na incidenty. Všechny hrozby jsou identifikovány na základě podezřelého chování a koordinovaných informací o hrozbách, což umožňuje tyto útoky okamžitě řešit.
Minimální dopad na infrastrukturu organizace – Reálné hrozby na infrastrukturu jsou menší díky minimalizaci falešných výstrah a zlepšení vizibility. Omezením rušivých vlivů umožňuje XDR bezpečnostním týmům soustředit se na řešení skutečných hrozeb přesně zaměřenou a účinnou reakcí.
XDR není jen další zkratkou – řešení postavená na rozšířené detekci a reakci posouvají kybernetickou bezpečnost na další úroveň, dokáží zvýšit efektivitu bezpečnostních týmů, minimalizovat celkové náklady na vlastnictví a samozřejmě zachytit aktivní hrozby v jejich rané fázi. Organizace tak mají jistotu, že jsou chráněny maximálním možným způsobem.
Štěpán Bínek Autor je manažerem prodeje cloudových řešení Acronis v ZEBRA SYSTEMS. |