fb
IT Systems 11/2021 IT Security Trendy ICT 31. 12. 2021 8:48

Tři hlavní IT výzvy SMB organizací v roce 2022

Před rokem touto dobou jsme doufali, že ke konci roku 2021 již budeme řešit jen ty „normální“ post-covidové problémy. Ne že by jich bylo málo nebo byly méně důležité, nicméně měl to být návrat do starého známého prostředí, se kterým si v zásadě víme rady. Avšak místo tečky za pandemií jsme opět tam kde před rokem a zejména SMB firmy opět musejí improvizovat a řešit neočekávané výzvy.

1. Růst IT infrastruktury komplikuje spolupráci

První výzvou je fakt, že díky skokovému přechodu na digitální firemní procesy významně narostla IT infrastruktura i u SMB organizací. Pro většinu malých podniků, které nemají dostatek zdrojů pro vlastní specializované IT pracovníky, je růst výpočetní infrastruktury a s tím související zvýšené nároky na zabezpečení značnou zátěží. S hardwarem a softwarem pořizovaným podle potřeb je typickým výsledkem heterogenní směs různých platforem a produktů.

SMB infrastruktura se často skládá z mixu desktopových PC, MacBooků, serverů, tabletů a chytrých telefonů, které jsou díky vzdálené práci často vlastní (BYOD). Všechny organizace používají hlavně kancelářský a komunikační software, mnoho z nich také specializovaná řešení a není výjimkou provoz softwaru na mnoha platformách včetně Windows, MacOS a Linux.

SMB infrastruktura bývá různě pospojovaná a funguje s pomocí množství rozhraní. I když rozhraní většinou fungují, jsou obvykle náročná na implementaci a obtížná na podporu. Stačí jediná softwarová aktualizace, která může způsobit nestabilitu a výpadek celého systému. Jeho nejhorším důsledkem je ztráta přístupu k e-mailům a termínům schůzek či konferenčních hovorů. Častým požadavkem SMB firem je tak univerzální komunikační řešení, které umožní všem zaměstnancům přistupovat k e-mailu a synchronizovat kalendáře bez ohledu na používaný počítač či mobilním zařízení.

2. Vyšší počet kybernetických útoků

Online hrozby se od začátku COVID-19 výrazně zintenzivnily. Pandemie v roce 2020 a 2021 podle zprávy Anti-Phishing Working Group (APWG) zdvojnásobila počet phishingových útoků. INTERPOL uvedl, že kyberzločinci v posledních měsících využívají komplikací obchodního a společenského života způsobeného koronavirem k maskování svých aktivit tím, že do webových stránek s informacemi o COVID-19 vkládají malware, spyware a trojské koně.

Roste tak poptávka SMB organizací po řešení jednotné správy hrozeb (UTM), která dokáže posílit zabezpečení sítě, a přitom zachovat rychlost přístupu k datům. Tedy řešení, které umí nejen chránit před viry, malwarem a různými druhy škodlivých aktivit, ale také zahrnuje firewall, detekci narušení a ochranu proti neoprávněnému vniknutí (IPS), a snadno použitelné filtrování webového obsahu a aplikací, jež chrání síť a zvyšují produktivitu uživatelů.

3. (Opětovná?) práce z domova

K bezpečnostním hrozbám se přidává další obava, kterou je opětovný přesun zaměstnanců na vzdálenou práci. V mnoha zemích podniky vzhledem k aktuální situaci již převádějí své zaměstnance na práci vzdáleně z domova místo z kanceláře. Velké podniky jako Microsoft, Facebook a Twitter umožnily svým zaměstnancům pracovat z domova trvale, a poradenská společnost McKinsey & Company stejně tak předpovídá, že hybridní modely práce na dálku přetrvají i po pandemii. Současná vlna pak dává tomuto stylu práce prakticky jistotu alespoň pro první část roku 2022.

SMB podniky se při přechodu na vzdálenou práci v důsledku potřeby nového softwaru a služeb nezbytných pro zavedení vzdálené práce potýkají s vážnými problémy. Společně s tlakem na digitalizaci a ochranu fyzického a duševní zdraví svých zaměstnanců je cesta, jak udržet výkonnost svých zaměstnanců na vysoké úrovni a zároveň chránit podnik před kybernetickými hrozbami, mimořádně klikatá. Lze proto očekávat další vlnu zájmu po řešení VPN sítí umožňující bezpečný, a přitom rychlý vzdálený přístup do firemních sítí.

Flexibilita řešení i nasazení

V roce 2022 proto očekáváme opět vyšší poptávku po ucelených nabídkách kybernetické bezpečnosti typu GFI Unlimited, která řeší více problémů v jednom. Ale to není vše. Zákazníci chtějí nejen kompletní řešení, ale také flexibilní možnosti nasazení. Tedy možnost instalovat na systémy Windows, Linux nebo Mac, on-premise nebo v cloudu. Nebo na virtuální počítač běžící na platformě VMware, Hyper-V, či na dedikovaném hardwaru, jako je například zařízení Kerio Control. A nakonec i v odstupňovaných cenových možnostech zahrnující varianty vlastní licence, předplatného či cloudové služby.

Zdeněk Bínek Zdeněk Bínek
Autor je ředitelem společnosti ZEBRA SYSTEMS, distributora řešení GFI Software.

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 4 IT Systems 3 IT Systems 1-2 IT Systems 12
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1