fb
IT Systems 12/2022 IT Security 15. 2. 2023 9:36

Předpověď pro oblast kybernetické bezpečnosti varuje, že mezinárodní konflikty přinesou další vlnu hacktivismu

Společnost Check Point zveřejnila předpověď na rok 2023 pro oblast kyber­ne­tic­ké bezpeč­nos­ti, ve které upozorňuje, že počet kyber­ne­tic­kých útoků meziročně vzrostl o 28 % a další prudký nárůst útoků po celém světě předpovídá i pro příští rok. Experti předpovídají, že mezinárodní konflikty zvednou další vlnu hacktivismu a ransomware budou používat k vydírání i menší hackerské skupiny. Bezpečnostní týmy přitom budou čelit obrovskému tlaku kvůli nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců. Organizace by proto měly konsolidovat a automatizovat svou bezpečnostní infrastrukturu, aby mohly lépe monitorovat prostředí hrozeb, předcházet útokům a zároveň, aby snížily nároky na personál.

V roce 2022 bylo hybridní pracovní prostředí zneužíváno kyberzločin­ci i státy sponzorovanými hackerskými skupinami. Významný dopad na kybernetický svět měl zejména rusko-ukrajinský válečný konflikt. Pro rok 2023 varují experti před těmito trendy (všichni citovaní experti působí v Check Point Software Technologies):

Nárůst malwaru a útoků na nástroje pro spolupráci

Ransomware bude ještě děsivější: Ransomware byl hlavní hrozbou v první polovině roku 2022 a jeho ekosystém se bude nadále vyvíjet. Uvidíme menší a agilnější zločinecké skupiny, které budou ransomware používat k útokům na organizace všech velikostí.

Nástroje pro spolupráci v ohrožení: „Phishingové útoky na firemní a osobní e-mailové účty jsou každodenní hrozbou, v roce 2023 se ale kyberzločinci zaměří i na nástroje pro firemní spolupráci, jako jsou Slack, Teams, OneDrive a Google Drive. Musíme se připravit na daleko sofistikovanější a nebezpečnější phishing. Pokud útočníci získají přístup do podobných služeb, mohou být následky velmi bolestivé. Jedná se totiž o lukrativní zdroj soukromých i podnikových dat. Hrozba je o to větší, že řada zaměstnanců pracuje na dálku,“ říká Petr Kadrmas.

Vzestup hacktivismu a deepfake

Hacktivismus: V letošním roce se hacktivismus zcela změnil. Dříve to byla doména decentralizovaných skupin s proměnlivou agendou, jako je Anonymous, ale nyní vidíme útoky skupin podporovaných státy, které jsou organizovanější, strukturovanější a sofistikovanější. Takové skupiny útočily po celém světě, včetně České republiky, a tyto ideologické útoky budou v roce 2023 dále růst. „Vstupujeme do nové éry hacktivismu, kdy přibývá politicky a sociálně motivovaných útoků. Hackeři jsou stále troufalejší a svou pozornost obrátí i na kritickou infrastrukturu,“ varuje Daniel Šafář.

Deepfake: V říjnu 2022 se rozšířil deepfake amerického prezidenta Joea Bidena, který místo státní hymny zpíval Baby Shark. Šlo ale jen o žert nebo o pokus ovlivnit důležité americké volby? Deepfake technologie budou stále častěji využívané k manipulaci s názory nebo k oklamání zaměstnanců a ke krádežím přihlašovacích údajů.

Vlády posílí opatření na ochranu občanů

Nové zákony zaměřené na úniky dat: Únik dat v australské telekomunikační společnosti Optus přiměl vládu k zavedení nových předpisů, týkajících se úniků dat, které musí telekomunikační společnosti dodržovat, aby ochránily zákazníky před podvody. V roce 2023 uvidíme, že kromě stávajících opatření, jako je GDPR, budou příklad australské vlády následovat i další země. „Budeme svědky mnohem větší debaty a tlaku na regulaci bezpečnosti, protože současná metoda cukru a biče nefunguje,“ dodává Miloslav Lujka.

Nové národní pracovní skupiny pro boj s kybernetickou krimi­na­li­tou: Další vlády budou následovat příklad Singapuru a vytvoří meziresortní pracovní skupiny pro boj s ransomwarem a kybernetic­kou kriminalitou, které spojí podniky, státní úřady a orgány činné v trestním řízení v boji proti rostoucí hrozbě. Jedná se částečně i o odpověď na otázky, zda se lze spolehnout na kybernetické pojištění jako na záchrannou síť pro případ kybernetických incidentů.

Povinné zabezpečení a ochrana soukromí: Automobilový průmysl již zavedl opatření na ochranu údajů majitelů vozidel. Podobně budou postupovat i další sektory, které uchovávají a zpracovávají data. Výrobci budou zodpovědní i za zranitelnosti svých výrobků.

Konsolidace cestou k bezpečí

Zjednodušení přinese snížení rizika: Organizace mají v důsledku pandemie složitější distribuované sítě a cloudová prostředí. Bezpečnostní týmy musí konsolidovat IT a bezpečnostní infrastruktury, aby zlepšily obranu a udržely si náskok před hrozbami. Více než dvě třetiny manažerů informační bezpečnosti (CISO) uvedlo, že spolupráce s menším počtem dodavatelů zabezpečení by zlepšila jejich ochranu. „V multi-hybridním prostředí má mnoho manažerů informační bezpečnosti problém vytvořit komplexní bezpečnostní strategii, když musí spolupracovat s více dodavateli. Rok 2023 přinese tlak na snižování počtu nasazených bezpečnostních řešení. Klíčem je konsolidace a použití jednoho komplexního řešení,“ uzavírá Peter Kovalčík.

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 10 IT Systems 9 IT Systems 7-8 IT Systems 6
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1