fb
IT Systems 9/2021 Logistika 28. 10. 2021 15:46

Konec rozbitých a nedoručených zásilek

Se senzory máte zboží stále pod kontrolou

Každý z nás někdy zažil dlouhé čekání na zásilku. A některým se i stalo, že zásilka nebyla vůbec doručena anebo po několika týdenním čekání dorazilo rozbalené zboží. Známe to jak z osobní roviny, tak i z byznysu, když čekáme na důležitou zásilku v práci. Co takhle využít nové technologie k tomu, abychom měli komplexní přehled o svých zásilkách? Technologie internetu věcí nyní přinášejí nové možnosti i pro logistiku, a to ve sledování jednotlivých zásilek od místa výroby až po doručení k zákazníkovi.

Monitorování zásilek dnes

Doteď bylo možné monitorovat pouze jednotlivé vozy, cross-dockingové sklady či jiná místa, kde bylo zboží překládáno. Proces ve skladu často probíhá tak, že před naložením zásilek do vozů zaměstnanec jednotlivé zásilky přečte manuálně QR, EAN či jiným kódem a čtečkou. Některé pokrokovější sklady využívají RFID čipy, které ulehčují práci skladníkům a automaticky načítají, kde se zboží nachází (jestli je v prostoru expedice, je již naloženo v kamionu nebo teprve čeká v hlavním skladu). Informace o zásilce často končí v momentě, kdy je zásilka naložena do kamionu. Od té doby nikdo neví, co přesně se se zásilkou děje.

Některé systémy jsou propojené s GPS polohou auta, kdy můžeme sledovat, kde se zboží nachází pomocí polohy vozu. Teoreticky vám může připadat, že zásilky skvěle monitorujete a máte o nich přesný přehled, ale v praxi se často setkáváme s lidským faktorem, který do tohoto procesu vnáší chyby.

Občas se někomu ve skladě zalíbí naše zásilka se super drahými šroubováky, občas někdo zapomene zásilku naložit, i když ji načetl čtečkou, občas dojde k vyložení zásilky ve špatném skladu nebo unavenému řidiči vyklouzne televize při překládce z ruky. Tyto informace se ale již do stávajících systémů nedostávají. Vznikají tak škody na majetku, dlouhé diskuse, občas i vypjaté, na zákaznických linkách a nespokojení zákazníci hledají služby u jiného dopravce.

Hned zítra můžete začít využívat možností internetu věcí

Technologie internetu věcí přinášejí nové služby, které dopravní nebo chcete-li přepravní firmy mohou hned začít poskytovat svým zákazníkům. Senzory umístěné přímo do jednotlivých zásilek dokážou prozradit nové potřebné informace. Třeba odhalí zloděje, který se do zásilky vloupal. Nebo umí zjistit, kdy došlo k poškození zboží nárazem, říct, kde přesně se zásilka aktuálně nachází a mnoho dalšího. Máte tak spolehlivý obrázek o průběhu operativy a celkovém dění ve skladu.

Už žádné ztracené či zatoulané palety

Velkou přidanou hodnotu hrají senzory i při cirkularitě obalových materiálů a manipulačních jednotek, protože osadit jimi můžete palety, robotické palety, vozíky, roltejnery, bedny či přepravky. Manipulační jednotky díky nim udržíme v oběhu mnohem delší dobu, protože jsme schopni je dohledat. V oběhu zůstane i mnohem větší množství monitorovaných jednotek, které budou cirkulovat. A vaše náklady klesají...

Už žádné poškozené zboží

Internet věcí přináší ale hlavně nové služby pro zákazníka a přepravce. Přepravce s ním bude mít nejen informace o přepravě, ale i kvalitě přepravních podmínek pro jeho zboží. Sníží se také čas řešení reklamací, kdy v systému bude přesně označena událost, kdy došlo například k poškození zboží či překročení teplotních limitů.

Smart pallets

Senzory pro monitoring zásilek a manipulačních jednotek pomáhají snížit:

  • ztracené zboží
  • rozbité zboží
  • otevřené zásilky po cestě
  • ukradené části zásilky
  • nedoručené zásilky
  • zpožděné zásilky
  • ztráty manipulačních jednotek

Lepší zákaznický servis

Včas a dostatečně informovaný zákazník často znamená spokojený zákazník. Díky senzorickým řešením a internetu věcí získáte nad průběhem logistického procesu stoprocentní kontrolu, se svými zákazníky budete moci v případě nutnosti průběžně komunikovat o stavu zásilky, přepravních podmínkách i postupu dopravy.

Adéla Mikschiková Adéla Mikschiková
Autorka článku působí jako business development manager pro oblast IoT ve společnosti Adastra.

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 3 IT Systems 1-2 IT Systems 12 IT Systems 11
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1