fb
IT Systems 5/2021 ERP systémy Cloud a virtualizace IT Logistika 7. 6. 2021 9:30

Vítězem pandemie se stává cloudové řízení skladů

Uplynulý rok přinesl v důsledku pandemie zásadní změny v chování spotřebitelů, které se promítly do skladových procesů každé výrobní či obchodní společnosti. Mnoho firem zjistilo, že jejich řešení pro řízení skladů neposkytuje flexibilitu potřebnou ke zvládnutí takto dynamických změn a neočekávaných situací. Zejména segment dodavatelských řetězců a řízení skladů vytvořil silný růst poptávky po cloudových řešeních.

COVID krize ukázala, že je třeba posílit dodavatelské řetězce směrem k vyšší flexibilitě a odolnosti vůči prudkým změnám na trhu. Projevilo se zejména to, že tradiční on-premise řešení jsou příliš rigidní, pomalá a drahá na implementaci a úpravy v reakci na obchodní změny. Jen Infor například vloni zaznamenal 112% nárůst poptávky po svých cloudových řešení, která umožňují rychlé a snadné nasazení, flexibilitu vůči změnám a digitalizaci dodavatelského řetězce.

Segment řízení skladů býval určitým úzkým místem, protože si osvojoval nejnovější technologie o něco později než například výroba, ale při současné nejistotě z dalšího ekonomického vývoje již nelze přínosy moderních cloudových řešení ignorovat ani zde. Je prokázáno, že nejlépe se na krizi adaptovaly ty organizace, které využívají výhod digitálních prostředí. Cloudový systém proto může pro mnohé představovat ideální nástroj digitální transformace a efektivnějšího řízení skladů v dnešní nepředvídatelné době.

Rychlé a masivní změny poptávky

COVIDová krize nebyla důvodem, ale spíše katalyzátorem cloudových trendů, které více či méně bez povšimnutí probíhaly uvnitř skladových komplexů pod názvy „zvyšování produktivity“ či „optimalizace materiálových toků“. Náhlé prudké vzedmutí poptávky po produktech jako roušky, respirátory, zdravotnický materiál a někde i věci každodenní spotřeby ale způsobilo zahlcení kapacit a nejistotu dodávek.

Po zavedení lockdownů a uzavření kamenných prodejen přišla další vlna, která tentokrát zavalila e-shopy. Online prodejny a kamenné obchody fungují z pohled řízení skladů na diametrálně odlišném principu, zejména co do objemu a frekvence objednávek. Zatímco e-shopové objednávky jsou typicky menší, tradiční obchody objednávají ve velkých objemech a s nižší frekvencí. Způsob skladových procesů ve smyslu alokace ve skladu a vychystávání je tak zcela jiné a tyto změny zasáhlo řízení skladů mnohem komplexněji.

Jak zajistit flexibilitu

Odpovědí na tuto situaci byla snaha o zvýšení flexibility, tedy schopnosti rychle reagovat na rychlé změny na základě aktuálních informací, které musejí být dostupné kdykoliv a odkudkoliv pro všechny účastníky řetězce – tedy cloudové WMS procesy.

Klíčové funkčnosti moderního cloudového WMS systému dnes zahrnují:

  • Pokročilé skladové procesy – příjem a vyskladnění s pomocí RF, překládka bez meziskladu, hlasem ovládané operace
  • 3D vizualizace skladu – vizuální sledování a správa pracovních postupů, vizualizace úzkých míst a využití zařízení, správa úkolů a doplňování zásob
  • Správa pracovních úkolů – sledování a správa pracovních činností v reálném čase, přidělování úkolů pro služby s přidanou hodnotou, integrace s dalšími systémy
  • Konfigurovatelnost a využití – podpora odvětvově-specifických podnikových procesů, podpora prostředí všech velikostí, uživatelské rozhraní maximalizující produktivitu práce

Bezpečnost a rychlost

Cloudové WMS systémy se tak staly jedním z vítězů pandemického období – a že vítězů není mnoho. O jejich výhodách byly již popsány stohy papírů, proto na závěr vypíchnu jen dvě. Masivní přesun do kyber prostoru přinesl prudké zvýšení kybernetické kriminality. Jsou známy případy typu Maersk a podobných logistických firem, které přišly o desítky milionů dolarů kvůli napadení svých on-premise systémů. V tomto ohledu je cloud lépe zabezpečený a méně zranitelný.

A nakonec nasazením cloudového řešení se zjednoduší mnohé technické aspekty, od nasazení, správy až třeba po rychlé školení pracovníků. A rychlost je zejména v období nepředvídatelných jevů alfou a omegou úspěchu – jak pro e-shopy, tak pro výrobce, distribuční společnosti či jiné organizace s kritickými procesy v expedici a řízení skladů.

David Zeman David Zeman
Autor článku je obchodním ředitelem Infor Eastern Europe.

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 4 IT Systems 3 IT Systems 1-2 IT Systems 12
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1