fb
IT Systems 12/2018 Trendy ICT Cloud a virtualizace IT 29. 1. 2019 11:03

Rok 2019 bude ve znamení nástupu 5G sítí,

rozšíření hlasových asistentů a rozvoje AI v cloudu

Společnost Deloitte vydala studii Technology, Media & Telecommunications Predictions 2019, ve které analytici představili svoje předpovědi technologického vývoje v nadcházejících letech. Rok 2019 podle nich bude ve znamení hlasových asistentů, nástupu 5G sítí a rozvoje AI v cloudu. Hlasoví asistenti budou nejrychleji rostoucí kategorií propojených IoT zařízení. 5G sítě v příštím roce vtrhnou na scénu a rok později už je bude provozovat již na pět desítek operátorů. Více než dvě třetiny firem využívajících umělou inteligenci (AI) ji budou využívat prostřednictvím cloudu.

Nástup 5G sítí

Příští rok se můžeme těšit na příchod páté generace mobilních sítí na masový trh. Dle závěrů studie TMT Predictions 2019 tuto technologii aktuálně testuje 72 operátorů a příští rok by ji mělo spustit 25 z nich. Následující rok se pak jejich počet zdvojnásobí. V roce 2019 by se mělo prodat přes milion mobilních zařízení s technologií 5G a hned následující rok pak až 15 až 20 milionů. 
„Vybudování infrastruktury sítí páté generace bude ještě nějaký čas trvat. Rok 2019 ale bude výchozím bodem pro rozsáhlé změny v sektoru telekomunikací. 5G sítě totiž umožní až stonásobný nárůst přenosové kapacity oproti stávající 4G síti, což představuje skutečně transformační potenciál pro nabídku rozšířené konektivity pro široké využití a rozvoj inovativních IoT řešení. Na síť nové generace se podle neoficiálních informací můžeme brzy těšit i u nás,“ říká Štěpán Húsek, partner technologického poradenství v oddělení poradenských služeb Deloitte.

Smart speakers

Hlasoví asistenti využívající umělou inteligenci (tzv. smart speakers), budou nejrychleji rostoucí kategorií propojených IoT zařízení v roce 2019. Jejich trh dosáhne hodnoty sedmi miliard USD. Trh smart speakers s integrovaným hlasovým asistentem využívajícím AI dle Deloitte vzroste příští rok o 63 % na celkem 250 milionů instalovaných zařízení. Technologie rozpoznání hlasu se neustále zlepšují, pro další skutečně globální rozšíření asistentů nicméně budou muset výrobci překonat překážky mimo jiné v podobě širší podpory dalších jazyků.

Umělá inteligence v cloudu

Firmy v roce 2019 významně urychlí využívání služeb umělé inteligence v cloudu. 70 % z nich si zajistí AI schopnosti prostřednictvím cloudového enterprise softwaru a 65 % vyvine AI aplikace pomocí cloudových vývojářských služeb. V roce 2020 pak dle studie Deloitte dosáhne tržní podíl cloudového podnikového softwaru s AI schopnostmi 87 % a vývojářských služeb AI poskytovaných v cloudu 83 %.
„Z počátečních výhod nasazení umělé inteligence dosud profitovali především technologičtí giganti jako Amazon nebo Google, i díky svým finančním možnostem, pokročilé IT infrastruktuře a specializovanému poolu expertů,” konstatuje Štěpán Húsek. „Cloud však díky zvýšené nákladové efektivitě a široké dostupnosti nově umožní rychlou akceleraci využívání schopností AI mnohem širšímu spektru společností,“ dodává.

Mezi další témata, kterým se věnuje studie Deloitte TMT Predictions 2019 patří:

  • Rozvoj 3D tisku – tržby odvětví přesáhnou v roce 2019 2,7 miliardy USD a 3 miliardy USD v roce 2020. Každoročně porostou o 12,5 %.
     
  • Kvantové počítače budou jednou z hlavních tržních příležitostí v oblasti nových technologií. Dle Deloitte by v roce 2030 mohl být trh s nimi srovnatelný s trhem superpočítačů – okolo 50 miliard USD.
     
  • Čína dále posílí svoji globální pozici významného hráče ve vývoji a výrobě polovodičů a bude hrát přední roli ve vývoji umělé inteligence. Současně se stane zemí s vysoce rozvinutou telekomunikační infrastrukturou, umožňující další dynamický rozvoj nabídky IoT a AI služeb.
Kompletní znění studie Technology, Media & Telecommunications Predictions 2019 (v angličtině) lze volně stáhnout z webových stránek deloitte.cz/tmt-predictions

 

Štěpán Húsek
partner technologického poradenství v oddělení poradenských služeb Deloitte.

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 11 IT Systems 10 IT Systems 9 IT Systems 7-8
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1