fb
IT Systems 5/2019 Cloud a virtualizace IT ITSM (ITIL) - Řízení IT 11. 6. 2019 9:01

Open source je stále důležitější i pro enterprise zákazníky

říká David Vašák, nový regionální manažer společnosti SUSE Linux pro Českou republiku a Slovensko

SUSE LinuxLetošní březen byl pro české zastoupení linuxové společnosti SUSE dvakrát důležitý. Jednak byla dokončena akvizice mateřské společnosti švédskou investiční skupinou EQT a jednak se do čela české a slovenské pobočky postavil nový regionální manažer David Vašák. Právě s ním jsme pohovořili o nejnovějších trendech v oboru a měnících se nárocích zákazníků, mezi nimiž se stále častěji objevují i velké enterprise společnosti.

SUSE letos v březnu změnilo majitele, od společnosti Micro Focus jste přešli ke švédské investiční skupině EQT. Co to znamenalo pro firmu a její vnitřní fungování?

S akvizicí EQT získala SUSE větší nezávislost a možnost akcelerovat svůj růst. EQT poskytne SUSE veškerou podporu, kterou potřebuje, aby se stala lídrem na trhu open source řešení. Mimo jiné nám to přineslo větší finanční prostředky na investice do nových technologií. Je veřejným tajemstvím, že tento růst by měl být podpořen i akvizicemi, což v minulosti SUSE moc nedělalo.

Akvizice byla oznámena loni v červenci, k samotnému převzetí došlo po více než půl roce. Co způsobilo tuto prodlevu?

Půl roku je ve skutečnosti velmi dobrý čas. Když si vezmeme, jak dlouho trvá akvizice a oddělení ostatním IT společnostem, tak se nám to podařilo vcelku rychle. Je potřeba zmínit, že SUSE bylo sice samostatné po celou svoji historii jak z pohledu obchodu, tak vývoje, nicméně backend procesy, jako finance, HR, apod., byly poskytovány mateřskou společností Micro Focus. Pro nás to tak znamenalo vytvořit většinu těchto systémů znovu od nuly, či je alespoň vydefinovat a kontraktačně využívat od společnosti Micro Focus.

Dočasně využíváte systémy od Micro Focusu, ale postupně budujete vlastní infrastrukturu. Světová IT centrála SUSE má být dokonce v Praze. Co to bude znamenat pro místní zastoupení?

Jedná se pouze o dočasné období, než SUSE najede na vlastní infrastrukturu. V Praze se díky rozšiřování centrály otevřely nové pozice jako CIO a další technické posty, které byly dříve obsazené lidmi z Micro Focusu. Nám to dává možnost být velmi blízko rozhodování o klíčových změnách v interním IT a v neposlední řadě to zvyšuje působnost SUSE na lokálním trhu z pohledu počtu zaměstnanců.

Co vás osobně přesvědčilo přijmout nabídku od SUSE? Bylo pro vás těžké se zorientovat v nové firmě?

Byla to možnost pracovat pro zajímavou společnost, která má velký potenciál a jasnou vizi. Open source je pro mě sice nové prostředí, ale i díky kolegům se mi daří rychle pronikat do problematiky a řešení, která SUSE nabízí.

Jen několik měsíců po oznámení akvizice SUSE došlo k prodeji vašeho největšího konkurenta. Red Hat koupila společnost IBM. V obou případech šlo o nezvykle vysoké částky. Čím si to vysvětlujete?

Stávající IT trendy potvrzují, že se open source stává důležitý pro enterprise zákazníky. Zákazníci hledají řešení, která by pro ně vycházela ekonomicky příznivěji. Zároveň se nechtějí „uzamykat“ u jednoho dodavatele. To je jeden z důvodů, proč je o open source firmy čím dále větší zájem. Tento trend je vidět i na množství investic do světa open source, jež realizují tradiční IT společnosti, jako je Microsoft, SAP či právě zmíněná IBM. Dříve tito velcí hráči o oblast open source nejevili větší zájem a brali ji jako okrajový trh. Nyní investují nejen finanční prostředky, ale i velké úsilí a čas svých vývojářů a významně přispívají do open source projektů.

SUSE v souvislosti s příchodem EQT hovoří o větší míře svobody a samostatnosti. To asi u Red Hatu platit nebude, že? Výkonný ředitel SUSE Nils Brauckmann na světové konferenci SUSECON 2019 v Nashvillu dokonce řekl, že Red Hat byl „vcucnut“ IBM, a SUSE se tudíž brzy stane největší nezávislou linuxovou společností na světě.

Nebál bych se říci, že se SUSE po akvizici Red Hatu společností IBM již stalo největší nezávislou linuxovou firmou na světě. To, že se Red Hat bude měnit, je zřejmé a otázkou je, jaký dopad to bude mít na zákazníky. Příkladem jedné z prvních viditelných změn je nové logo společnosti… Samozřejmě to je jen jedna z mnoha změn, co přijde, a pro mnoho zákazníků to přináší určitou nejistotu a důvod k prozkoumání dostupných alternativ…

SUSE se hodně zabývá Linuxem, kde však už není tak velký potenciál růstu jako u nových technologií, například kontejnerů. Mění se v tomto ohledu nějak priority firmy?

Oblast Linuxu pro nás stále představuje růstový potenciál. Globálně v této oblasti rosteme o cca 10 až 20 %, na českém trhu je tento potenciál ještě větší, neboť jsme zde začali působit později, a tak je kam růst. Nicméně máte pravdu, že je to oblast, kde se nedá čekat x-násobný růst. Zmiňovaná oblast kontejnerů a aplikačních platforem je z dlouhodobého pohledu rozhodně zajímavější. SUSE se v této oblasti aktivně angažuje a máme zde dvě řešení, jež nabízíme zákazníkům. Prvním je SUSE CaaS Platform, což je certifikovaná Kubernetes distribuce, jež zákazníkům umožňuje rychlou a snadnou adopci kontejnerů a provozování kontejnerových aplikací. Druhé řešení je pro ještě pokročilejší zákazníky, kteří chtějí ještě vyšší úroveň abstrakce neboli Platform as a Service. Těmto zákazníkům nabízíme naše řešení SUSE Cloud Application Platform, což je první certifikované řešení Cloud Foundry, které běží nad Kubernetes. SUSE aktivně přispívá a vede celou řadu open source projektů v oblasti kontejnerů a PaaS. Příkladem budiž projekt Stratos, který má za cíl být výchozím grafickým prostředím pro Cloud Foundry.

Jak je známo, SUSE má velmi úzký vztah se společností SAP. Jsou zde nějaké novinky vzniklé z této spolupráce?

SUSE je primární Linux platformou, na které SAP vyvíjí své aplikace. Zároveň je společnost SAP jedním z našich největších zákazníků. Používají naše řešení ve své interní infrastruktuře i v té cloudové části, kde provozují řešení pro své koncové zákazníky. Poslední novinkou oznámenou před cca měsícem je možnost použití persistentních pamětí pro SAP HANA. Je to výsledek společné práce SUSE, SAP a Intelu a dle mého názoru to zásadním způsobem ovlivní budoucnost SAP HANA a jejího použití – dojde ke zlevnění hardwaru a zároveň bude možné zpracovat ještě větší objem dat v SAP HANA.

Stále více se soustřeďujete také na poskytování komplexních firemních řešení, například softwarově-definovaných úložišť. Jak se vám daří na tomto poli?

Oblast softwarově-definovaných úložišť je pro nás svázaná s open source projektem Ceph. SUSE postupně přebírá více iniciativy v tomto projektu. Momentálně je 8 z 20 nejaktivnějších vývojářů na tomto projektu zaměstnáno v SUSE. Další úspěchem, který bych rád zmínil, je, že námi vytvořené grafické rozhraní pro správu úložiště openATTIC bylo přijato komunitou jako nový standard a vznikl z toho Ceph Dashboard. Inovace, které SUSE vyvinulo pro své zákazníky, se tak postupně dostávají i k ostatním uživatelům, což pomáhá širší adopci open source řešení na trhu. Co se týče uplatnění našeho softwarově-definovaného úložiště, tak je to široká škála od základního úložiště backupů, přes blokové úložiště pro virtuální stroje, až po uplatnění v High Performance Computingu a vědeckých pracovištích.

Chystáte pro letošek nějaké specifické služby a produkty pro český a slovenský trh?

Rádi bychom rostli v již zmíněné oblasti softwarově definovaných úložišť a pak v oblasti kontejnerových platforem a cloudových aplikací. Organizujeme pravidelně workshopy a semináře pro tuto oblast a zatím vidíme velký zájem zákazníků diskutovat tuto tematiku. Je zde velký posun oproti stavu před jedním či dvěma lety. Z pohledu dostupnosti našich řešení se snažíme rozšířit stávající nabídku globálních cloud service providerů, jako je Amazon či Microsoft, i o lokální CSP. Jsme před podpisem smlouvy s dalšími lokálními CSP, kteří budou nabízet naše řešení v rámci svých datových center pro své zákazníky. Tím bychom měli být schopni poskytovat naše řešení i zákazníkům, kteří chtějí adoptovat cloud, avšak nechtějí jít ke globálním hráčům, ale zůstat tady v ČR. Celkově to doplňuje náš přístup k zákazníkům, kdy se snažíme přizpůsobit jejich potřebám a adaptovat se na ně.

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 1-2 IT Systems 12 IT Systems 11 IT Systems 10
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1