fb

Datacentra Masteru jako nedobytný hrad

I díky biometrické autentizaci

MasterBiometrická autentizace plní v datacentrech roli neomylného vrátného. Jak identifikace podle krevního řečiště funguje, a proč byste o její implementaci měli uvažovat i pro svá datacentra?

Při vstupu do datacenter MasterDC zákazníci často žasnou nad pro ně dosud neznámou metodou ověření totožnosti. Zaměstnanec supportu, který je doprovází, prokazuje svou identitu přiložením dlaně k biometrické čtečce. Pro někoho možná trochu jako scéna jako z budoucnosti, pro techniky datacentra jen jedno z mnoha bezpečnostních opatření, která chrání prostory. Servery v datacentrech MasterDC, na kterých běží stovky firem, totiž mají nevyčíslitelnou hodnotu, a bezpečnost je tedy na místě.

Jak biometrická autentizace funguje?

Čtečka porovnává vzor krevního řečiště dlaně osoby, která se snaží prokázat, se vzory předem uloženými v databázi. Mapa cév v dlani je pro každou osobu unikátní. Podle výzkumu společnosti Fujitsu dokonce i identická dvojčata mají krevní řečiště naprosto jedinečná. Proto je metoda velmi přesná a šance, že čtečka povolí vstup neautorizované osobě je mizivá – méně než 0,00008 %.

Jak se vzor krevního řečiště získá? Senzory využívající infračervené záření o vlnové délce 850 nm a 940 nm dlaň prozáří a odliší cévy od zbytku živé tkáně. To je možné díky deoxidovanému hemoglobinu v krvi, který infračervené záření absorbuje, a emise v cévách je proto méně intenzivní než v okolní tkáni.

Čtečka získá unikátní mapu krevního řečiště, převede ji nejprve do vzoru krevního řečiště a následně do matematické podoby. Před uložením do databáze jsou všechny údaje zašifrovány.

Proč otisk prstu nestačí

Při hledání vhodné metody autentizace jsme v Masteru samozřejmě chtěli najít to nejlepší řešení. Proč vyhrála autentizace podle krevního řečiště? Důvody jsou v zásadě dva.

  • Technologie je velmi bezpečná. To, že neoprávněná osoba získá přístup, je téměř nemožné. Proces verifikace bere v potaz i tok krve během skenování, tedy zkoumá, zda-li je skenovaný živou osobou. Databáze krevních řečišť zaměstnanců je navíc šifrovaná a nikdo neoprávněný k ní nemá přístup. Důkazem o bezpečnosti může být i fakt, že tuto metodu s oblibou využívají nejrůznější vládní a bezpečnostní agentury nebo společnosti, které se mohou stát terčem teroristických útoků jako například energetické podniky.
  • Biometrie krevního řečiště je velmi přesná. Na rozdíl od snímání otisku prstů nevadí, je-li dlaň zašpiněná nebo mokrá. Mapa cév v dlani se nemění ani s věkem, zatímco papilární linie otisku prstu se s postupujícím časem přirozeně deformují. Šance, že bude vpuštěna neautorizovaná osoba je velmi nízká (menší než 0,00008 %) a zároveň je i nízká četnost odmítnutí oprávněných uživatelů (0,01 %).

Metoda navíc není pro uživatele nijak nepříjemná nebo omezující na rozdíl například od skenování oční duhovky nebo biometrie obličeje.

Datacentrum jako nedobytný hrad

Biometrická autentizace ale není rozhodně jediným bezpečnostním opatřením v datacentrech společnosti Master Internet. Do datacentra smí vstoupit jen pár pověřených osob, které se ještě před čtečkou krevního řečiště musí identifikovat na multimodální RFID čtečce přiložením čipu. Zákazníci, kteří se chtějí dostat ke svým zařízením, mohou do datancentra jen v doprovodu těchto pověřených zaměstnanců. Bezpečnost datacenter neustále hlídá online kamerový systém i nonstop přítomná fyzická ostraha a na každý podezřelý pohyb navíc upozorňují PIR čidla.

A pokud by vás zajímalo, jestli se v datacentru vůbec nachází klasický zámek na klíč – ano, máme i ten. Klíč je ale zapečetěný a ukrytý jako poslední pojistka, kdyby v případě nečekané katastrofy vše ostatní selhalo.

Navštivte MasterDC a přesvědčte se sami

Pokud uvažujete o pronájmu nebo umístění serveru do profesionálního datacentra, můžete se přijít na vlastní kůži přesvědčit, že pro bezpečnost zákazníků děláme maximum. Stačí kontaktovat některého z obchodníků a domluvit detaily návštěvy.

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 12 IT Systems 11 IT Systems 10 IT Systems 9
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1