fb
IT Systems 5/2019 IT Security 26. 6. 2019 14:33

SMB firmy přestávají stačit požadavkům na zajištění IT bezpečnosti

IT bezpečnostKrádeže citlivých údajů, zašifrovaná produkční data, využívání počítačů k těžbě kryptoměn, DoS útoky, infikované mobilní aplikace – na malé a střední společnosti (SMB) se každým dnem valí jedna nepříjemnost za druhou, jež často odrážejí s vypětím všech sil. Současná IT ochrana u SMB firem má dvě hlavní výzvy – limitované rozpočty na kompletní IT ochranu a nedostatek vlastních IT adminů. 

Složité IT prostředí

Provozovat i malou výrobní společnost či středně velkou kancelář znamená závislost na řadě IT aplikací (vezměme si např. pouhou elektronickou poštu), jejichž výpadek znamená vážné provozní problémy. Podle zjištění GFI Software využívají SMB společnosti v rámci svých IT prostředí v průměru 14,3 aplikací. To znamená více než 14 nákupů licencí, starost o pravidelnou aktualizaci 14 softwarových produktů, kontaktování mnoha dodavatelů v případě poruchy či výpadků apod. Pořízení a bezproblémový provoz všech aplikací je zkrátka profesně i časově náročný.

IT bezpečnost

K tomu je třeba připočíst další omezující faktory. 54 % SMB společností přiznává, že jejich rozpočty jsou stále napjatější a nedokáží pokrýt všechny potřeby společnosti, přičemž cena softwaru stoupla za posledních 10 let v průměru o téměř 5 %. Kromě toho se jejich pracovníci se musejí umět orientovat na složitém trhu s IT aplikacemi, na kterém operují desítky konkurenčních dodavatelů nabízející podobné produkty v různých edicích a s nepřehledným licencováním.

IT bezpečnost

Ještě naléhavější je situace v segmentu softwarových řešení pro IT bezpečnost. Způsobů, jakým mohou škodlivé či nepřátelské aktivity, napadnout počítačovou síť SMB firmy, je stále více a jejich důmyslnost roste. Například mezi lety 2016 až 2018 došlo k téměř ztrojnásobení počtu zaznamenaných softwarových zranitelností na 16 555. K tomu je potřeba připočítat rostoucí využívání mobilních zařízení a zvyšující se nároky na compliance – nařízení GDPR o ochraně osobních údajů mimochodem vstoupilo v platnost přesně před rokem. S rozpočty, jaké SMB nyní mají, se nelze divit, že 59 % firem nemá přehled o využívaných zdrojích v rámci své sítě.  

Outsourcovat nebo zjednodušit správu?

Jak z toho ven? U zákazníků, kteří patří do segmentu SMB společností a organizací, pozorujeme v zásadě dvě cesty. První je vložit zodpovědnost za zajištění IT bezpečnosti své sítě do rukou poskytovatele IT řešení a služeb, který se kompletně postará o firemní IT infrastrukturu – ať již on-premise nebo umístěnou na hardwaru poskytovatele. Mnoho našich zákazníků volí tuto cestu, protože nejsou schopni personálně zajistit řádné fungování svých bezpečnostních řešení a raději přenechají tuto starost svým dodavatelům, kteří pracují s vyšší efektivitou a nižšími náklady.

Ventos spoléhá na ochranu GFI Unlimited

Společnost Ventos, která je dodavatelem produktů a služeb v odvětví vzduchotechniky, zpracovává velké množství důležitých dat, která využívá jak v rámci své IT infrastruktury, tak i při komunikaci se svými partnery a zákazníky. Informační technologie prostupují celým produktovým cyklem od projektu k programování CNC strojů, výrobě a vlastní realizaci zakázky. K zajištění bezpečnosti své IT infrastruktury a flexibilní práci zaměstnanců v podniku, doma i v terénu s pomocí šifrované VPN sítě společnost úspěšně využívá řešení Kerio Control a Kerio Connect. V zájmu zjednodušení správy a potenciálního rozšíření o další bezpečnostní produkty firma letos přešla na licencování GFI Unlimited. Řešení IT bezpečnosti Ventosu dodává a spravuje společnost FiMa, partner GFI Software na českém trhu.
 

Řada společností si ale chce ponechat kontrolu na svou infrastrukturou a svými daty a ty volí druhou cestu, kterou je zjednodušení správy IT security řešení změnou licenčního modelu. Pokud vezmeme aktuální požadavky na IT bezpečnost, pak průměrná SMB firma musí dnes obvykle spravovat antivirové řešení, nástroje na zabezpečení elektronické pošty (antispam, archivace), firewall, VPN síť, zabezpečení koncových bodů, řešení patch managementu a díky GDPR také správu logů událostí. Než komplikovanou správu tolika jednotlivých nástrojů od různých výrobců, pro firmy je dnes zajímavější jedno licencování uceleného souboru nástrojů.

IT bezpečnost

GFI Software uvádí, že od roku 2014 vzrostla globální poptávka po pořízení softwaru formou předplatného o 800 %. Také v České republice a na Slovensku pozorujeme, že se firmy a organizace se stále častěji obracejí k subskripci na úkor perspetuálních licencí. Mít přístup k souboru aktualizovaného softwaru s technickou podporou za jednotnou paušální cenu pro ně představuje stále vyšší hodnotu ve formě velké úspory času a starostí.

Zdeněk Bínek Zdeněk Bínek
Autor článku je zodpovědný za prodej řešení GFI Software v České republice a na Slovensku

 

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 5 IT Systems 4 IT Systems 3 IT Systems 1-2
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1