fb

Aktuální výzvy IT světa?

Bezpečnostní hrozby a migrace do cloudu

Makroekonomické trendy, kterým aktuálně čelí odvětví IT, přinášejí mnoho výzev, z nichž asi ty nejsilnější jsou hrozba ransom­waro­vých útoků a zavádění multi/​hybridních cloudových architektur.

Význam ochrany proti kybernetickým hrozbám potvrzuje i studie Veeam 2022 Ransomware Trends Report, podle níž globálně 76 % organizací přiznává, že v roce 2021 zaplatilo výkupné v rámci ransomwarového útoku, přičemž třetina z nich stále nedokáže obnovit data. Navíc, u 72 % organizací došlo k částečnému nebo úplnému napadení jejich zálohovacích úložišť, což schopnost obnovit data bez zaplacení výkupného dramaticky ovlivnilo.

Se snahou zabezpečit IT infrastrukturu, chránit data před zneužitím a eliminovat výpadky a ztrátu dat mimo jiné souvisí i stále rostoucí míra adopce cloudu. Obliba cloudu roste nejen díky možnostem implementace strategií moderní ochrany dat, ale například i díky mobilitě dat, kterou cloud nabízí a která umožňuje vyhnout se závislosti na jediném dodavateli.

V polovině května proběhla výroční konference VeeamON 2022, přední oborová konference roku zaměřená na moderní ochranu dat, která tradičně přináší technologické inovace, odborné znalosti v IT a inspirace jak pro partnery společnosti Veeam, tak díky online zpřístupnění obsahu také pro široké mezinárodní publikum. Při této příležitosti jsme se zeptali Martina Štětky, regionálního manažera pro region CEE ve Veeamu, jaká je v oblasti bezpečnosti dat a využití cloudových řešení situace u českých podniků, jaké technologické novinky byly letos představeny a jaký význam pro český a slovenský trh mají.

Jak jsou na tom v oblasti zabezpečení IT české podniky?

Martin ŠtětkaV současnosti vidíme extrémní nárůst míry kybernetických útoků, zejména ransomwaru, ale musíme si uvědomit, že i exponenciální nárůst množství dat, masivní přechod na řešení typu Software-as-a-Service (SaaS), ale i snahy o automatizaci ve velkém měřítku či vzrůstající popularita kontejnerové služby, to vše klade zvýšené nároky na zajištění a komplexitu bezpečnosti. U českých podniků stále pozorujeme významné nedostatky ve strategiích ochrany dat, například rozdíl mezi možnostmi IT a potřebami podniků deklaruje 85 % českých organizací, neočekávané výpadky zažilo v roce 2021 98 % organizací, a v průměru zůstává zcela nechráněno 15 % dat organizací.

Jak na tyto nedostatky reagujete a jaké novinky v oblasti ochrany dat jste na VeeamON 2022 představili?

K zajištění dostupnosti a mobility svých dat, a zároveň k eliminaci výpadků a ztráty dat, což umožňuje kontinuitu jejich podnikání v neustále se měnící ekonomice, využívá technologie a řešení Veeam téměř 450 000 organizací po celém světě. Na základě zkušeností a požadavků těchto zákazníků a uživatelů vyvíjíme naše produkty – a to ve velkém měřítku i v pražském R&D centru, kde se rodí inovace, které vytvářejí nové funkce a vylepšení ochrany dat pro řešení připravená na budoucnost. Mezi hlavní produktová oznámení letošní konference patří Veeam Backup & Replication v12, která nabízí nové cloudem akcelerované funkce, včetně přímého zápisu do objektového úložiště a agentů v cloudu, nebo poskytnutí větší kontroly a ochrany pro ještě rychlejší obnovu po ransomwarovém útoku a ochranu před kybernetickými hrozbami. Tato verze nabízí i centralizovaný přehled a správu ochrany dat Kubernetes jako jednu z klíčových funkcí.

Jaký je zájem o cloudová řešení mezi českými podniky?

Ruku v ruce s akcelerací digitální transformace za posledního 2,5 roku se cloud jednoznačně stává pro podniky všech velikostí, ať už se nacházejí kdekoliv na světě, nezbytností. U českých podniků sice stále převažují on-premise datová centra, ale rok od roku roste podíl prodeje našich licencí přes cloudové partnery. O nastupujícím cloudovém boomu svědčí i skutečnost, že v loňském roce jsme uzavřeli dlouhodobé kontrakty se třemi největšími poskytovateli cloudu v České republice, přičemž následujících měsících uzavřeme další. Cloud je i v českém prostředí realitou, což dokládá i úspěch našeho řešení Veeam Backup for Microsoft 365, který v roce 2021 meziročně narostl o 73 %. Na VeeamON jsme pak představili Veeam Backup for Salesforce - další nový produkt, který doplňuje naše SaaS portfolio.

Jak se prosazuje cloud v segmentu úložišť, který je vaší hlavní doménou?

Na tuto otázku odpovídá jasně náš produktový plán pro rok 2022, který jsme představili na VeeamON. Je nabitý výkonnými inovacemi, které budou mít velký význam pro strategie moderní ochrany dat našich českých a slovenských zákazníků. Cloud se v rámci segmentu úložišť velmi osvědčil, poptávka po cloudových řešeních Veeamu na lokálním trhu stále roste a razí cestu k obchodnímu úspěchu naší sítě ProPartnerů. S tím, jak naši velcí podnikoví zákazníci od začátku pandemie stále více upřednostňují ochranu svých dat v rámci služby Microsoft 365, pozorujeme stejný vývoj také u softwaru poskytovaného formou služby. Veeam je známý tím, že své produkty vyvíjí velmi úzce v souladu s poptávkou trhu, jsem tedy přesvědčen, že naši partneři a naše komunita ocení vylepšení a funkce, které jsme na VeeamON představili.

Pozn.: Plné znění studie Veeam 2022 Ransomware Trends Report najdete na webu Veeam.com

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 5 IT Systems 4 IT Systems 3 IT Systems 1-2
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1