fb
IT Systems 4/2021 Cloud a virtualizace IT 25. 5. 2021 9:18

Hybridní cloud

Je to přeceňovaný hype nebo nevyhnutelná evoluce?

Cloud je všude. A pokud u vás ve firmě náhodou ne, tak jste sto let za opicemi - aspoň tak nám to už několik let prezentují v médiích i na technologických konferencích. Čím více přívlastky právě prezentovaný typ cloudu oplývá, tím více ho všichni potřebujeme implementovat. Momentálně je v kurzu zejména cloud hybridní. Je tomu ale opravdu tak? Jak poznáte, jestli se vám přechod na takové řešení vůbec vyplatí?

Hybridní cloud vs. multi-cloud a jeho výhody

Hybridní cloud není přesně definovaný technický termín, ale obecně ho můžeme chápat jako řešení kombinující privátní cloud s veřejným v rámci jediné infrastruktury. Používá se také název multi-cloud, ale ten obvykle označuje infrastrukturu využívající několik public cloudů zároveň, proto ho ponechme stranou.

Výhody hybridního cloudu jsou na první pohled nesporné: na privátním řešení můžete provozovat databáze, úložiště a vše spojené s běžným provozem a do veřejného cloudu škálovat jen v momentě, kdy potřebujete extra výkon. Například e-commerce projekty během vánoční sezóny nebo Black Friday snadno znásobí výkon prakticky v reálném čase. Jakmile nával zákazníků opadne, stačí nadbytečný výkon jednoduše vypnout kliknutím myši.

Pokud nakombinujete privátní část od lokálního providera s některým z globálních veřejných cloudů, hybridní řešení znamená také významnou úsporu nákladů. O public cloudu se často hovoří jako o levné variantě, ale každý, kdo někdy provozoval infrastrukturu třeba u AWS, ví své (pár tisíc dolarů vás online dlouho neudrží).

Je tedy vůbec nějaký důvod na trend hybridního cloudu nenaskočit?

Nástrahy hybridního řešení

První otázkou, kterou by si měl každý provozovatel online projektu položit, je jestli vůbec potřebuje cloudové řešení. Cloud znamená téměř okamžitou škálovatelnost, ale fyzická řešení zase disponují výrazně vyšším garantovaným výkonem a nižší síťovou režií.

Také jednotka výkonu vás u fyzických řešení vyjde levněji - zejména v případě náročných projektů, které výkonu vyžadují opravdu hodně. V konečném důsledku vás tedy fyzická infrastruktura v režimu vysoké dostupnosti může stát o desítky procent méně, a to včetně velké rezervy pro případ škálování.

Dalším zásadním bodem jsou technologie a architektura vámi používaného softwaru. Už jste naskočili na microservices a nejmodernější technologie? Pak nejspíš nebude problém přejít na hybridní cloudové řešení. Mnoho firem ale provozuje mnoho let starý software, u kterého je migrace na takovou infrastrukturu prakticky nemožná. V takovém případě by přesun do hybridního cloudu znamenal nutnost aplikace zcela přepsat - což se zcela jistě může vyplatit, ale taky nemusí...

Výzvou je i zabezpečení hybridního cloudu. Obecně se za nejzranitelnější místo považuje propojení mezi privátní a public částí cloudu, ale ta je u většiny poskytovatelů velmi dobře vyřešena a šifrována. V každém případě je hybridní infrastruktura zranitelnější, protože kombinuje různé typy řešení od různých providerů. Výběr ověřených technologických partnerů je proto klíčový.

Je hybridní cloud vhodný právě pro vás?

Nutnou podmínkou pro přechod na hybridní cloud je kompatibilita vašeho softwaru a používaných technologií. Musí odpovídat moderním trendům architektury a být s hybridním řešením kompatibilní. Pokud zároveň potřebujete mít možnost okamžitě škálovat výkon, a to v řádu stovek procent či víc, hybridní cloud pro vás bude perfektní variantou.

Na druhou stranu jestli je váš byznys poměrně předvídatelný nebo se nečekané výkyvy nároků na výkon infrastruktury pohybují v desítkách procent, hybridní cloudové řešení by pravděpodobně byly pouze vyhozené peníze. V případě že byste navíc kvůli migraci museli zásadně přepisovat svůj software, šplhají náklady ještě výše.

David Lintimer David Lintimer
Autor článku je obchodním ředitelm společnosti vshosting~

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 1-2 IT Systems 12 IT Systems 11 IT Systems 10
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1