fb
IT Systems 1-2/2019 Trendy ICT 24. 3. 2019 10:00

Trendy ICT v roce 2019

trendy ICT 2019Co nás letos čeká v oblasti technologií, médií a telekomunikací? Hlasoví asistenti využívající umělou inteligenci (tzv. smart speakers), budou nejrychleji rostoucí kategorií propojených IoT zařízení v letošním roce. Dočkáme se příchodu sítí páté generace (5G), které letos začne provozovat na 25 operátorů. Více než dvě třetiny firem využívající umělou inteligenci (AI) ji budou využívat prostřednictvím cloudu. Strmý vzestup má před sebou 3D tisk. Jednou z největších technologických příležitostí budou na trhu představovat kvantové počítače. To jsou některé ze závěrů aktuální předpovědí Deloitte pro rok 2019. A jaké jsou ty další?

Hlasoví asistenti zaplaví trh

Trh hlasových asistentů (např. Google Home nebo Amazon Echo) dle našich odhadů vzroste tento rok o 63 %. Celkem očekáváme, že do konce roku bude v našich domovech více než 250 milionů instalovaných zařízení. Příležitost k růstu hlasových asistentů očekáváme zejména v neanglicky mluvících zemích.

Podle naší studie mělo v polovině roku 2018 přístup k hlasovému asistentovi 22 % obyvatel v urbanizované Číně. Po ni následovaly Spojené státy (20 %). Pro celosvětové rozšíření hlasových asistentů se i přesto budou muset výrobci vyrovnat s podporou dalších jazyků. To bude náročné nejen finančně, ale i časově. Jen v Číně existuje zhruba 130 dialektů. A kdy se dočkáme podpory češtiny u hlasových asistentů? I přesto, že se Google podporou češtiny zabývá, tak zatím není jasné, kdy ji oficiálně představí mezi podporovanými jazyky u svého hlasového asistenta.

Obr. 1: Penetrace hlasových asistentů ve světě. Zdroj: Deloitte Insights, prosinec 2018
Obr. 1: Penetrace hlasových asistentů ve světě. Zdroj: Deloitte Insights, prosinec 2018


Potenciální poptávka po hlasových asistentech může být až v řádu miliard kusů. Dokonce i vyšší než u smartphonů. Hlasový asistent může být nainstalován de facto v každé místnosti v domě, hotelovém pokoji, kanceláři, učebně ve škole, restauraci a na dalších místech.
Využít hlasové asistenty také může více než 250 milionů lidi na světě, co trpí zrakovým postižením. A další velkou skupinou je zhruba 700 milionů lidí, kteří neumí číst. Pro ně by hlasový asistent byl jedinou možností, jak získat přístup k internetu.

Nástup páté generace mobilních sítí

Pokročilou technologii 5G již nyní testuje na 72 operátorů. V letošním roce by ji do provozu mělo zavést 25 z nich. Následující rok se pak jejich počet zdvojnásobí. Očekáváme, že jen v letošním roce se prodá více než milion mobilních telefonů s 5G technologií. Následující rok se pak prodá mezi 15 až 20 miliony těchto zařízení.
Na 5G sítě se připravují i výrobci, ti uvedou do prodejů v průběhu roku 2019 na 20 nových modelů. Ke konci roku 2020 by mohly mít podle nás 5G zařízení jednoprocentní podíl na trhu. A v průběhu dalšího roku, bychom se mohli dočkat překročení mety více než 100 milionů prodaných modelů.

Infrastruktura sítě páté generace umožní až stonásobný nárůst přenosové kapacity, a to oproti stávající 4G síti. Hlavní využití „nové“ sítě bude především v mobilním připojení (např. 5G modemy a hotspoty, které se mohou napojit na síť 5G a dané připojení dále distribuovat skrze Wi-Fi). Pátou generaci sítě naplno využijí i zařízení FWA (fixed wireless access). Tyto napevno připevněné zařízení bude dále šířit signál nejenom do domácností, firem, ale i k dalším mnohem vzdálenějším lidem.

Využívání služeb umělé inteligence v cloudu

Firmy si čím dál více uvědomují přínosy umělé inteligence ve svém podnikání. Letos si 70 % z nich zajistí schopnosti prostřednictvím cloudového podnikového softwaru a 65 % vyvine AI aplikace pomocí cloudových vývojářských služeb. Další rok pak dle naší studie dosáhne tržní podíl cloudového podnikového softwaru s AI schopnostmi 87 % a vývojářských služeb AI poskytovaných v cloudu 83 %.

Obr. 2: Využívání cloudových služeb s umělou inteligencí. Zdroj: Deloitte Insights, prosinec 2018
Obr. 2: Využívání cloudových služeb s umělou inteligencí. Zdroj: Deloitte Insights, prosinec 2018


Z nasazení umělé inteligence v počátcích těžili zejména velcí technologičtí hráči. Je to kupříkladu americký Google nebo Amazon, ale i čínské Baidu, Alibaba a Tencent. Tyto společnosti mají potřebné odborné znalosti, silnou IT infrastrukturu a téměř neomezené finanční prostředky.
Cloudové služby disponující AI přináší významnou nákladovou efektivitu. Tyto platformy a software pomáhá firmám těžit z AI, a to i v případě, že postrádají odborné znalosti pro budování vlastních systémů.

Zrychlující růst 3D tisku

V letošním roce prodají firmy podnikové 3D tiskárny, tiskový materiál a služby s tím spojené v hodnotě přesahující 2,7 miliard dolarů. Obrat na 3 miliardy dolarů, a tedy nárůst 12,5 % se pak dočkáme rok následující.

Obr. 3: Tržby a odhadované tržby na trhu 3D tisku. Zdroj: Deloitte Insights, prosinec 2018
Obr. 3: Tržby a odhadované tržby na trhu 3D tisku. Zdroj: Deloitte Insights, prosinec 2018

3D tiskárny jsou dnes častěji využívány pro něco více, než jsou pouhé „vytváření – tisk prototypů“. Tiskárny jsou schopny tisknout větší množství materiálu, máme na mysli především kovový tisk. Tisk je mnohem rychlejší a firmy tisknou i objemově větší objekty.
Neustálý příchod nových hráčů rovněž rozšiřuje už tak velmi kompetitivní trh. 3D tisk je dnes považován za podstatou složku Průmyslu 4.0. Tím označujeme sjednocení pokročilých výrobních a provozních technik s digitálními technologiemi, toto vše nese označení čtvrtá průmyslová revoluce.
Největšího posunu v odvětví 3D tisku je právě v použití materiálů. Od plastu se přesouváme směrem ke kovovému tisku.

 

Plast je však stále důležitý při výrobě prototypů nebo některých finálních součástek. Ale pro potenciál 3 miliardového trhu 3D tisku, je mnohem důležitější výroba kovových dílů.
V letech 2017 až 2018 průzkum 3D tiskového průmyslu ukázal, že ačkoliv byl plast stále nejoblíbenější materiál, jeho podíl na 3D tisku klesl z 88 % na 65 %. Podíl na kovovém tisku v dané období narostlo z 28 % na 36 %. Při tomto tempu je pravděpodobné, že kov předběhne plasty a bude představovat více než polovinu 3D tisku v roce 2020 nebo 2021. 

Kvantové počítače

Do nových technologií budoucnosti v příští dekádě významně promluví kvantové počítače. I přesto, je velmi nepravděpodobně, že nahradí klasické počítače či notebooky, které používáme nyní. Očekává se, že letos nebo v příštím roce se objeví první dokázaný případ tzv. kvantové nadřazenosti. Jde o důkaz, kdy kvantový počítač překoná úkony jakéhokoliv běžného superpočítače.
Do roku 2030 by trh kvantových počítačů mohl být srovnatelný s trhem superpočítačů. Celkový objem by mohl činit až 50 miliard dolarů ročně.

Čína posiluje svoji globální pozici

Výnosy z výroby polovodičů vzrostou o 25 %, na zhruba 120 miliard dolarů, z odhadovaných 85 miliard v minulém roce. A to upevní pozici Číny, jako celosvětově významného hráče v oblasti výroby a vývoje umělé inteligence. Čína je současně předním spotřebitelem polovodičů a jeho růst zvedá celý průmysl. Avšak čínští výrobci uspokojují pouze 30 % domácí poptávky. V rámci posunu čínského průmyslu a rostoucím výnosům z umělé inteligence čínská vláda a přední čínské firmy naznačili, že zvýšená domácí dodávka polovodičů je zásadní součástí jejich budoucnosti. Silné spojení státu s čínskými výrobci navíc dávají firmám dobrý přístup ke kapitálu.

Čína se také stane zemí s vysoce rozvinutou telekomunikační infrastrukturou. Už na začátku roku 2019 používá chytrý telefon k mobilním platbám na 600 milionů Číňanů. A zhruba 550 milionů pak pravidelně využívá své smarthphony k online nakupování.
Pokrytí sítě 4G v Číně bude pravděpodobně nejhustší na světě. Na začátku letošního roku podle naši předpovědi bude na síti 4G připojeno na 1,2 miliardy lidí, což je nejméně třetina celosvětové populace využívající 4G. Čína se také v nadcházejících letech chystá stát jedním z vedoucích trhů 5G, což je z velké části ovlivněno objemem a hustotou sítě 4G, kterou země již vybudovala.

Co dalšího nás v roce 2019 čeká?

Sázky na sportovní vysílání. Podle naši předpovědi 60 % mužů ve věku 18-34 let, kteří sledují sport v TV, budou také na sport sázet.
eSporty pokračují v růstu. Severoamerický eSport trh letos naroste o 35 %. V růstu mu pomůže jednak reklama, licencované vysílání, ale i prodej franšízových licencí. V roce 2019 se právě díky franšízám rozšíří stávající ligy na nové trhy. Nové ligy ale budou v rychlém tempu vznikat. Nové herní tituly, které herní společnosti uvedou na trh, jim přinesou významné příjmy a rozšíří stávající i nové eSport ligy.
Rádio ještě neumírá. Celosvětové příjmy z rozhlasu dosáhnout 40 miliard dolarů, což je 1% nárůst oproti roku 2018. Rádio alespoň jednou týdně poslouchá na 3 miliardy lidí. Naše studie předpovídá, že dospělí celosvětově poslouchají rádio průměrně 90 minut denně.

Štěpán Húsek
Autor článku působí v oddělení poradenských služeb společnosti Deloitte.

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 10 IT Systems 9 IT Systems 7-8 IT Systems 6
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1