fb
IT Systems 5/2019 Plánování a řízení výroby 26. 6. 2019 8:52

Industry 4.0 opravdu přijde, ale nebojte se

Industry 4.0Na mnoha místech a mnoha akcích dnes posloucháme a čteme, jak přichází doba průmyslu 4.0. Velcí IT dodavatelé zahlcují odborná média články o kognitivních řešeních, Industry 4.0 clusterech, internetem lítají výzvy „připojte svého robota“ a manažeři velkých firem hovoří o tom, jak jsou připraveni. Jaká je ale reálná situace „dole v kotelně“? Tedy tam, kde by se mělo ne přitápět pod kotlem, ale určitě už pomalu, ale jistě implementovat. Možná proto si dovolím publikovat toto krátké zamyšlení. Hlavně proto, že se zatím neimplementuje. Samozřejmě až na výjimky, jako vždy a všude. Nicméně se domnívám, že obecný trend se, navzdory očekáváním, zatím nedostavil.

Určitě všichni víme, jak má vypadat moderní továrna, smart logistika, automatizované procesy a spousty chytrých služeb, které managementu ušetří čas, nervy i peníze. O tom tohle zamyšlení nebude. Bude o tom, proč dnes už všechny, nebo přesněji všechny možné IT společnosti nabízejí své služby, konceptuální řešení a sw komponenty, ale proč je zatím na trhu nevidíme. Proč se v odborném tisku objevují články, jak jsou všichni připraveni a co to jako Industry 4.0 je, ale proč nevidíme články o tom, kolik běží projektů a jak to pěkně sviští. Povznesme se ovšem nad malichernou kritiku a zamysleme se společně. Povznesme se nad buzzwordy typu IoT, connected services, intelligent machine applications atd. Podívejme se na to, co trh poptává a kudy tryská energie managementu podniků. Rozhodně nechci být kritický. Určitě bych chtěl inspirovat!

K tématu článku mě přivedl obyčejný úklid mého pracovního stolu. Jak jsem tak vyhazoval vypsané propisky, poznámky na stick-in a sázel dokumenty do šrotovačky, uvědomil jsem si z obsahu debarasovaných dokumentů, co po nás IT firmách vlastně zákazníci chtějí. ERP systém? Určitě! Ne v takové míře jako dříve, ale pořád, přece jen… krásná práce pro životem unavené konzultanty a nějaké to additional sw revenue pro ERP dodavatele. Optimalizace procesů? Jasně. Někdo se prostě probudil a zjistil, že něco málo by se hodilo... a u toho zavzpomínal na 90. léta. Mobilní řešení? Skvělé! Když už máme ty mobily, že? Bohužel jsem ve vyřazovaných dokumentech nějak nenašel slova jako: vize, odrazit se na novou úroveň, očekáváme následující metriky zlepšení... Špatně se dívám kolem, nebo prostě očekávám nemožné?

V IT platí stále ještě jedna velká pravda: na konci každého řešení je člověk, na začátku každé výzvy je vizionář, na konci každého řešení je uživatel a na konci každé implementace je uživatel. Ale tento prostý fakt má dnes na našem malém trhu své konsekvence. Jinými slovy… realita je jiná. A já se domnívám, že ji lidský faktor dnes definuje na českém trhu IT podnikových aplikací asi takto:

  • Vize jsou fajn, ale my to zatím nepotřebujeme. Klíčové slovo je „zatím“ – časově neohraničený argument.
  • To bychom museli prosadit v Německu (nebo v UK, nebo tam, kde sídlí majitel společnosti). Otázka je, proč to neuděláte?
  • To bude strašně drahé! Jenže když to nezačnete dělat, bude to levnější?
  • Máme spoustu jiných projektů, nestíháme. Kdy jindy ale chcete investovat do vašich procesů než teď, když se blíží recese?
  • Nejsou lidi! Opravdu? Kde jsou? Spočítal jsem, že na jedno sto odeslaných mailů dostanu měsíčně 38 „out of office“.
  • To je složité. Ano, a vždycky bude, ale vždyť tohle je na tom to nejkrásnější!


Samostatnou kapitolou k pobavení by pak mohly být texty výběrových řízení a RFI – stále se opakující požadavky na katalog požadavků (90. léta), procesní mapy a hlavně – jak vyřešíte naše specifika (v době industriální unifikace…). A pak ty obchodní podmínky: licence koupíme, až to bude fungovat! Když to fungovat nebude, vrátíte nám naše peníze! Nebo: uživatelé jsou zvyklí tak a tak, podle toho to dodáte! Takže si to zopakujme – kde jsou vize?

Cílem mého zamyšlení není kritika, ale podnět k diskusi. Cílem je podnítit k zájmu. Nejlépe k zájmu o práci. IT služby a řešení mohou být opravdu prostředkem, který nás „vystřelí“ do budoucnosti. Jen se nesmíme bát. Industry 4.0 nebude bez obětí, bez špatných a třeba i neúspěšných projektů, bez dřiny, bez zodpovědnosti, bez omylů a překážek. Ale prostě bude! Přestaňme se tedy bát… V korporátním jazyku se tomu přece říká: přijmout výzvu. Tak proč ne?

Aleš Muroň
Autor článku má dvacet let zkušeností v oblasti podnikových informačních systémů a je spoluzakladatelem společnosti miraclIS SE, která je předním hráčem českého trhu v oblasti podnikových aplikací (na platformě SAP). Momentálně vede její německou pobočku.

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 12 IT Systems 11 IT Systems 10 IT Systems 9
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1