fb
IT Systems 0/2017 Banky a finanční organizace Trendy ICT 18. 1. 2018 10:45

Blockchain: revoluce nejen v bankovnictví

BlockchainVe spojení s raketovým nárůstem obliby virtuální měny Bitcoin slýcháme čím dál častěji také termín blockchain, který vznikl právě díky zmíněné kryptoměně. Ať už jde o nafouknutou bublinu, či skutečný potenciál, je to nepochybně oblast, která aktuálně víří vody světového IT, a o které bychom měli vědět více, než jen že existuje.

Ačkoliv blockchain vznikl již před několika lety, zájem o něj vzrůstá teprve v poslední době a ne každý tuší, o co se přesně jedná. Obecně jde o komplexní problematiku, kterou není jednoduché do detailu srozumitelně vysvětlit. Základní princip však na pochopení tak složitý není.

Z technického hlediska je blockchain popisován jako neustále narůstající řetězec chronologických záznamů (bloků), který je kryptograficky zabezpečen a je sdílen mezi všemi uživateli. Jinými slovy jde o decentralizovanou veřejnou databázi neměnných zašifrovaných záznamů. V kontextu kryptoměn si lze blockchain představit jako virtuální veřejnou účetní knihu, do které jsou zapisovány veškeré provedené transakce. Jednotlivé záznamy o transakcích jsou tvořeny nejen samotnými daty o dané transakci, ale také časovým razítkem a částí asymetrické šifry. Aby byla zajištěna veřejná přístupnost, jsou kopie celého blockchainu (účetní knihy) uchovávány u všech uživatelů. Tím je zajištěna nejen neustálá dostupnost blockchainu, ale i jeho vyšší zabezpečení.

Jednou z klíčových charakteristik je ověřování ostatními uživateli. Aby byl záznam po svém vytvoření definitivně zařazen do blockchainu, musí být nejdříve zvalidován. Jakmile je jednou záznam ověřen a definitivně jako blok vložen do blockchainu, dojde k jeho distribuci mezi ostatní uživatele. Zároveň platí, že tento blok již nelze následně nijak upravit, či změnit.

Narůst investování do virtuálních měn napovídá, že v nadcházejících letech by se mohl kapitál v kryptoměnách pohybovat v násobných částkách, než je tomu dnes. Ruku v ruce s tím lze očekávat nárůst poptávky po použití blockchainu.

Blockchain však může mít i širší uplatnění než jen ve finanční sféře. Jedním z mnoha možných případů užití jsou tzv. chytré smlouvy. To jsou obchodní smlouvy vytvořené automaticky pomocí blockchainu. Distribuovaná databáze nejdříve zjistí všechny podmínky smlouvy mezi zákazníkem a obchodníkem, a poté za pomocí informací z jednotlivých uzlů sítě rozhodne, zda byly podmínky naplněny a autorizuje související platbu.

Jde o revoluční přístup, jehož využití v budoucnosti lze očekávat nejen v oblasti bankovnictví, ale i v ostatních odvětvích. Oblastí blockchainu se již zabývá i několik IT společností, které se snaží implementovat různé případy užití blockchainu do praxe. Je to i Vaše budoucnost?

Miroslav Suchopar Miroslav Suchopar
Autor článku je IT Project Manager společnosti IBA CZ, s.r.o.

Kalendář akcí
Konference - Semináře - Školení
Časopis IT Systems/Speciál
Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Archív časopisu IT Systems
IT Systems 10 IT Systems 9 IT Systems 7-8 IT Systems 6
Archív časopisu IT Systems Special
Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1 Aktuální číslo časopisu příloha #1